Z kraju

Najnowsze dane z przemysłu. Eksperci zwracają uwagę na wpływ brexitu

Z kraju

[object Object]
Marian Noga o polskiej gospodarceTVN24 BiS
wideo 2/3

Produkcja przemysłowa w październiku 2019 roku wzrosła o 3,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od prognoz.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 2,3 proc., a mdm wzrostu o 6,5 proc.

Eksperci komentują

"Ciekawym tropem w przypadku wysokich odczytów miesięcznych jest drugi termin brexitu. Być może mieliśmy do czynienia z ponownym gromadzeniem i przygotowywaniem zapasów przed ostatecznie przesuniętym terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a moment podjęcia decyzji w tej sprawie jest całkiem spójny z mniejszą niż wiosną b.r. skalą kumulacji produkcji. Jeśli mamy rację, podobne efekty powinniśmy zobaczyć w danych europejskich" - zaznaczają analitycy mBanku.

"Październikowe dane z sektora przemysłowego pokazują utrzymujący się cały czas względnie solidny wzrost produkcji – w tym w branżach eksportowych - mimo coraz słabszego obrazu krajowego przemysłu wyłaniającego się z ostatnich odczytów indeksu PMI" - zauważają natomiast analitycy Banku Pekao.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości