Przemysł rósł szybciej niż oczekiwano. "Polska gospodarka nie chce zwalniać"

Z kraju

Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał tvn24
wideo 2/3

Produkcja przemysłowa w maju 2018 roku wzrosła o 5,4 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,6 procent - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Produkcja rosła w 27 branżach spośród 34.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w maju rdr o 3,5 proc., zaś mdm spadku o 0,1 proc.

"Niespodziewanie wysoka dynamika wydarzyła się pomimo całego katalogu czynników niesprzyjających produkcji w maju: od liczby dni roboczych, poprzez ich układ (3 dni wolnego wystarczyły do 9-dniowego weekendu), a skończywszy na delikatnie wysokiej bazie statystycznej " - skomentowali dane analitycy mBanku.

Według PKO BP dane wskazują, że polska gospodarka "nie chce zwalniać w drugim kwartale 2018 roku". "Dane z przemysłu i budownictwa za maj zaskoczyły in plus" - czytamy w komentarzu.

Wzrost w większości branż

GUS podał, że wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 21,0 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 12,8 proc., wyrobów z metali oraz pozostałego sprzętu transportowego – po 10,0 proc., napojów – o 8,1 proc., urządzeń elektrycznych – o 7,3 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz mebli – po 6,0 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2017 roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 25,7 proc., poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 3,1 proc., w produkcji metali – o 2,0 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 1,3 proc.

Z kolei w stosunku do maja 2017 roku wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 36,8 proc. oraz wznoszenie budynków – o 16,6 proc., a w zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 4,4 proc.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock