Produkcja przemysłowa w górę. Dane GUS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Mundry o gospodarkach w czasie pandemii
Mundry o gospodarkach w czasie pandemiiTVN24
wideo 2/3
TVN24Mundry o gospodarkach w czasie pandemii

Produkcja przemysłowa w styczniu w ujęciu rocznym wzrosła o 19,2 procent - wynika z danych GUS. Konsensus PAP wyniósł 13,6 proc. W grudniu produkcja przemysłowa osiągnęła poziom 16,7 proc.

W styczniu wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 33 spośród 34 działów przemysłu.

Według wstępnych danych, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 40,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 34,9 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 32,5 proc., maszyn i urządzeń - o 28,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 27,5 proc., wyrobów z metali - o 25,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 24,2 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 19,9 proc.

Najnowsze dane o produkcji przemysłowejPAP

Komentarze ekonomistów

"Od wyników produkcji przemysłowej bolą oczy. Plus 19,2 proc. (poprzednio +16,7 proc.). Bez korekty na wytwarzaniu energii, bardzo dobry wynik przetwórstwa przemysłowego (+15,6 proc.). Wykres zmian odsezonowanych pionizuje się już drugi miesiąc z rzędu. To nie może być trwała zmiana" - piszą ekonomiści mBank Research.

"Mocna produkcja za styczeń 19,2 proc. r/r, powyżej oczekiwań (ING 17,3 proc., konsensus 14,3). Utrzymują się powody mocnej produkcji: odbicie zamówień zagranicznych (wpływ omikron mniejszy niż delty), krajowe też mocne (rodziny konsumują pomimo inflacji), wysoka dynamika produkcji energii" - piszą analitycy ING Economics.

Marcin Klucznik, analityk z zespołu makroekonomii PIE zwrócił uwagę, że większość sekcji przemysłu "odnotowuje intensywny wzrost, a ceny producenta PPI powoli stabilizują się".

Dodał, że trzeci miesiąc z rzędu wzrost dynamiki produkcji przemysłowej "jest wyraźnie silniejszy od prognoz rynkowych (14,3 proc.)". Zaznaczył, że najlepsze wyniki odnotowali producenci motoryzacji (40,2 proc.), wyrobów chemicznych (32,5 proc.) oraz maszyn (28,1 proc.). "Wciąż obserwujemy zaskakująco wysokie wyniki w wytwarzania energii - dynamika spadła z 54,9 do 51,6 proc. rdr" - wskazał.

"Prognozujemy, że w I kwartale dynamika przemysłu będzie dwucyfrowa, jednak w II kwartale wyraźnie spowolni" - ocenił Klucznik. Zwrócił uwagę, że ponad połowa firm przemysłowych ankietowanych przez PIE i BGK oczekuje mniejszej liczby nowych zamówień. "To wciąż wysokie wyniki – porównanie następuje do okresu rekordowo wysokiej aktywności sektora" - wyjaśnił. Jak wyjaśnił, wyhamowanie będzie skutkiem nieco słabszego, ale wciąż solidnego popytu zagranicznego ze strefy euro. Komisja Europejska prognozuje, że PKB Niemiec oraz Francji wzrośnie w 2022 roku o 3,6 proc. - przypomniał.

Ekspert ocenił, że w kolejnych miesiącach spowolni energetyka - będzie to efekt spadku cen gazu ziemnego na rynkach globalnych. Przypomniał, że rekordowe ceny surowca pod koniec 2021 r. drastycznie zwiększyły koszty wytwarzania energii elektrycznej w strefie euro. W konsekwencji polskie elektrownie węglowe eksportowały rekordowe ilości energii na zachód. "Obecnie ceny gazu spadają, a sytuacja powraca do normy" - zaznaczył.

Dodał, że ceny przemysłowe wciąż rosną – w stosunku do grudnia są one wyższe o 1,3 proc., a podwyżki dotyczą wszystkich sekcji przemysłu. "Spadek cen w handlu międzynarodowym oraz niższe koszty produkcji w Chinach ograniczą presję kosztową w Polsce w kolejnych miesiącach" - ocenił.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości