Produkcja przemysłowa i sprzedaż rozczarowały

TVN24 Biznes

ShutterstockProdukcja przemysłowa w ujeciu okazała się niższa o 3,1 proc.

W styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku. To poniżej oczekiwań analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 1,8 proc. W ujęciu miesięcznym spadła o 3,1 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, wyrównana produkcja przemysłu wzrosła o 4 proc. rok do roku. Wyższa okazała się produkcja budowlano-montażowa, która wzrosła o 1,3 proc. i była wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 3,9 proc.

Spadek w budowlance

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. o 1,3 proc. wyższa niż przed rokiem i o 65,2 proc. niższa w porównaniu grudniem ub. roku. "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,2 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 0,7 proc. niższym w stosunku do grudnia ub. roku" - napisano w komunikacie. GUS poinformował, że w styczniu tego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,9 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 r. o 0,2 proc. niższe niż w grudniu ub.r. Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej – były one niższe o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i o 0,1 proc. niższe niż w grudniu 2014 r. Urząd statystyczny poinformował ponadto, że w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania mniej mieszkań niż w styczniu 2014 roku. Wzrosła natomiast liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. - Według wstępnych danych, w styczniu 2015 r. oddano do użytkowania 11 tys. 208 mieszkań, tj. o 10,8 proc. mniej niż w styczniu 2014 r. i o 20,3 proc. mniej niż odpowiednio w 2013 r. W styczniu 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 10 tys. 587 mieszkań, tj. o 21 proc. więcej niż w styczniu 2014 r. (kiedy notowano wzrost o 8,5 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 7 tys. 236, tj. o 11,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 56,2 proc. - podał GUS.

Sprzedaż poniżej oczekiwań

GUS podał też, że w styczniu wzrosła sprzedaż detaliczna. Liczona w cenach zmiennych była większa o 0,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6 proc. W ujęciu miesięcznym sprzedaż zmniejszyła się o 22,6 proc.

Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 3,3 proc. (wobec wzrostu o 4 proc. przed miesiącem oraz o 4,8 proc. w styczniu ub. roku). W porównaniu z grudniem ub. roku miał miejsce sezonowy spadek sprzedaży detalicznej o 22,1 proc. (wobec spadku przed rokiem o 21,3 proc.) - podał GUS.

"Opinie na rynku po danych o sprzedaży i produkcji są takie, że to nie były dobre dane, widać w nich pogłębiającą się deflację, a zatem należy się po nich spodziewać obniżki stóp procentowych w marcu" - komentuje Rafał Hirsch.

Autor: pp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock