Dane o produkcji przemysłowej "bardziej gorzkie niż słodkie"

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Balcerowicz: pełne koszty polityki gospodarczej PiS-u pojawią się w tym roku
Balcerowicz: pełne koszty polityki gospodarczej PiS-u pojawią się w tym rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Balcerowicz: pełne koszty polityki gospodarczej PiS-u pojawią się w tym roku

Produkcja przemysłowa w styczniu 2022 roku wzrosła rok do roku o 2,6 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji o 4,1 procent w ujęciu rocznym.

Ceny produkcji przemysłowej w styczniu 2023 r. wzrosły natomiast rdr o 18,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,8 proc.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w styczniu wzrosły o 18,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,0 proc.

Komentarze ekononomistów

Według ekonomistów mBanku są to "dane bardziej gorzkie niż słodkie". "Spore spowolnienie produkcji przemysłowej. Ceny produkcji zwalniają za to zgodnie z oczekiwaniami" - czytamy.

"Produkcja w styczniu przyspieszyła do 2,6 proc. r/r z 1,0 proc. oprzednio. W przypadku produkcji 'na wykresach' wygląda to wciąż nieźle, aczkolwiek nie ma zmiłuj - rozpęd słabnie. 'Winne' jest tu przede wszystkim przetwórstwo przemysłowe, które spowolniło z 3,5 proc. do 2,8 proc." - piszą analitycy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości