Woda źródlana wycofywana ze sklepów. Firma zawiesza dalszą produkcję

Z kraju


"W świetle informacji i zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego zarząd firmy Drink Food, producenta źródlanych wód niegazowanych Józefowianka i Świętokrzyska, podjął decyzję o całkowitym wycofaniu z rynku i zawieszeniu dalszej produkcji wody niegazowanej" - poinformowano w piątkowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, decyzja ta podyktowana jest przede wszystkim troską o bezpieczeństwo konsumentów i zapewnienie najwyższej jakości oferowanych produktów.

Wcześniejsze działania

"Pragniemy podkreślić, iż działania Drink Food podjęte zostały znacznie wcześniej - przed pojawieniem się komunikatu GIS (23 lipca 2018). Na początku lipca bieżącego roku, niezwłocznie po wewnętrznej kontroli jakości producenta, wstrzymano dostawę pierwszej partii wody niegazowanej o numerach 51264. Jednocześnie firma rozpoczęła akcję informacyjną wśród dużych sieci handlowych, wstrzymując i wycofując wodę niegazowaną w butelkach o pojemności 0,5 L i 1,5 L ze sklepów" - czytamy w oświadczeniu producenta. Firma Drink Food zapewniła jednocześnie, że pozostałe produkty firmy zostały poddane szczegółowej kontroli jakości, a wyniki badań próbek wody niegazowanej są monitorowane na bieżąco. Jednocześnie producent na bieżąco monitoruje sytuację oraz wszelkie informacje otrzymywane od dystrybutorów i klientów. "Dotychczas nie otrzymał żadnych niepokojących sygnałów o przypadkach problemów zdrowotnych klientów" - czytamy w oświadczeniu.

Wstrzymanie produkcji

Całkowite wstrzymanie produkcji wody niegazowanej, której źródła położone są w Centrum Puszczy Świętokrzyskiej, charakteryzującej się stabilnością składników mineralnych, oznacza wycofanie z rynku i produkcji ok. 400 tysięcy butelek, co stanowi 1/4 miesięcznej produkcji firmy. Firma Drink Food poinformowała, że analizuje możliwości wprowadzenia dodatkowych kontroli jakości i systemów kontroli a także, że zobowiązuje się do dołożenia wszelkich starań w celu uniknięcia podobnej sytuacji w przyszłości.

Ostrzeżenie

Jak informowaliśmy w czwartek firma Drink Food wycofała ze sprzedaży niektóre partie niegazowanej wody źródlanej "Józefowianka" oraz niegazowanej wody źródlanej "Świętokrzyska". Przyczyną takiej decyzji było wykrycie w niektórych partiach produktu obecność bakterii z grupy coli.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzegał w swoim komunikacie, że "nie należy spożywać wody źródlanej niegazowanej pn. Józefowianka 1,5l i 0,5l oraz wody źródlanej niegazowanej pn. Świętokrzyska 1,5l i 0,5l, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia".

Autor: msz//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl