Producenci bez odszkodowań. Jaja mogą być jeszcze droższe

[object Object]
Ceny jajek wciąż rosną. "Będą droższe od mięsa"TVN24 BiS
wideo 2/2

Na hodowców drobiu i producentów jaj padł blady strach. Od stycznia nie będą mogli liczyć na odszkodowania za likwidacje stad kur z powodu salmonelli. Producentom w oczy może zajrzeć widmo bankructwa, a ceny jaj mogą jeszcze poszybować w górę. Jaj może zabraknąć na sklepowych półkach – straszy branża.

Wszystko za sprawą planów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiadających zmiany w krajowym programie zwalczania niektórych serotypów salmonelli. Resort rolnictwa poinformował, że od przyszłego roku właściciele ferm, zmuszeni do wybicia stad kur niosek ze względu na wykrycie bakterii salmonelli, nie będą mogli liczyć na odszkodowania z budżetu państwa.

W ubiegłym roku za wybite kury i zniszczone jaja wypłacono w sumie 33 mln złotych, a jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, do końca lipca 2017 roku kwota ta przekroczyła już 80 mln złotych.

Walka z salmonellą

W Polsce działają cztery programy zwalczania salmonelli w stadach drobiu, zmiany dotyczą tego, skierowanego do hodowców kur niosek. Program realizowany jest od 2008 roku i w sumie pochłonął z budżetu państwa ok. 236 mln złotych. Ale tylko raz, w 2014 roku, udało się zrealizować cel ograniczenia występowania zakażeń w stadach (do 2 proc.), czego wymagają unijne przepisy. Dla przykładu, w ubiegłym roku było to 7,15 proc.

Właśnie wzrost zachorowalności to jeden z powodów zmian w programie. Ministerstwo podpiera się statystykami Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), z których wynika, że jeszcze w 2014 roku z powodu wykrycia bakterii salmonelli trzeba było wybić 45 stad kur. Rok później było to już 65 stad, a spory wzrost zanotowano w 2016 roku, kiedy Inspekcja Weterynaryjna nakazała zlikwidowanie aż 173 stad, w większości związanych z jednym producentem.

Liczba zakażonych stad poddanych ubojowi lub zabiciutvn24bis.pl

Zmiany w krajowym programie walki z salmonellą

Resort i GIW doszły więc do wniosku, że program działa źle i należy go zmienić. Reformy domagała się też Komisja Europejska zaniepokojona coraz dłuższą listą przypadków występowania salmonelli na fermach w Polsce. W rezultacie w programie na przyszły rok, przesłanym do zatwierdzenia przez KE, zaszło kilka istotnych zmian.

Inspekcja weterynaryjna nie będzie przeprowadzała już urzędowych badań potwierdzających występowanie bakterii, co do tej pory było standardem, a co zakwestionowała Komisja. W 2018 roku, jeśli właściciel fermy zrobi badania i będą one miały dodatki wynik, nie trzeba będzie ich potwierdzać badaniami GIW. Weterynarze nie będą też wydawać decyzji o uboju ptaków, a jedynie zarządzą kierowanie jaj do przetwórstwa. Jeśli stado trzeba będzie zlikwidować, to producenci jaj nie będą mogli liczyć na odszkodowania.

Niepokój branży

Branży te pomysły się nie podobają. Zastrzeżenia do proponowanych zmian sprowadzają się właściwie do jednego. Ucierpieć mogą nie tylko producenci jaj, którym w oczy zajrzeć może widmo bankructwa lub zwyczajnie stracą finansowo, jeśli nie wybiją zakażonego stada, a jaja po dużo niższej cenie będą sprzedawać na potrzeby przemysłu. Stracić mogą też konsumenci, bo i tak wysoka cena jaj jeszcze bardziej może wzrosnąć. Jaj może tez zabraknąć na sklepowych półkach.

- Nie wyobrażam sobie tego jako producent. Dla wielu firm realizacja tego scenariusza może oznaczać bankructwo - mówi nam Renata Rzepkowska-Bartos z zarządu Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz i dodaje: - Może dojść do sytuacji, że jaj na rynku detalicznym będzie mniej, a to będzie miało też przełożenie na ceny.

- Zmiany mogą doprowadzić do zdecydowanego obniżenia przychodów hodowców w przypadku wystąpienia w ich stadach salmonelli, a w skrajnych przypadkach nawet do bankructwa – potwierdza Maciej Bujnik z Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Na co innego zwróciła uwagę Aleksandra Porada, ekspert Krajowej Rady Drobiarstwa. - W naszej ocenie brak odszkodowań może wywołać taki skutek, że nie będą wykrywane przypadki salmonelli. Nie będą zgłaszane – powiedziała ekspertka podczas październikowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, na której omawiano zmiany w programie

Niebezpieczna statystyka

Jak wynika z danych unijnego Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) w ubiegłym roku 45 proc. wszystkich alertów dotyczących skażenia mięsa drobiowego i jaj w UE, pochodziło z Polski. W tym roku do systemu wpłynęło na razie 49 ostrzeżeń (na 403) o salmonelli wykrytej na mięsie drobiowym i jajach z naszego kraju.

Karolina Florek z wydziału ds. chorób zakaźnych zwierząt w Głównym Inspektoracie Weterynarii wydaje się być zaskoczona oburzeniem branży odnośnie zmian w programie. Florek przypomina, że rząd takie zmiany sygnalizował już w 2015 roku. Od tego czasu liczba wykrytych przypadków mocno wzrosła, co tylko przemawia za przeprowadzeniem reformy.

Zmiany mają wymusić też na właścicielach ferm większą dbałość o stada, bo jak mówiła Karolina Florek na wspominanym wyżej posiedzeniu sejmowej komisji, u części producentów pokutuje przekonanie, że „niezależnie od tego, czy dbam, czy nie dbam, to w razie czego państwo i tak mi zapłaci”. Przypomniała też, że rząd nigdy nie wypłacał odszkodowań w przypadku drobiu rzeźnego.

"Większość krajów unijnych stosuje środki, które my będziemy stosować od przyszłego roku i nie ma tam rekompensat dla producentów jaj konsumpcyjnych" – powiedziała Karolina Florek.

Ceny jaj znowu ciągle rosną

Tymczasem ceny jaj cały czas idą w górę. Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w ostatnim tygodniu najmocniej wzrosły ceny jaja typu L. Za sto sztuk trzeba było zapłacić 57,6 złotych, o 6,1 proc. więcej niż przed tygodniem.

Ceny jaj XL MRiRW
Ceny jaj L MRiRW
Ceny jaj M MRiRW

Potaniały jedynie najmniejsze jaja, za które trzeba zapłacić 41,8 (za sto sztuk), mniej o 4,1 proc. niż tydzień wcześniej.

Ceny jaj S MRiRW

Autor: Maciej Stańczyk / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kierowcy muszą się liczyć z dalszym wzrostem cen paliw, ponieważ ropa naftowa jest droga, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara - ocenia portal e-petrol.pl. Z kolei analitycy firmy Reflex podkreślają, że najbliższe dni mogą przynieść wzrosty cen benzyny do 5 groszy na litrze i Pb 95 może kosztować w okolicach 6,60 złotych na litrze. Dodali jednak, że w okresie świąt ceny ropy jak i autogazu nie powinny się już zmienić.

Złe wieści dla kierowców. Jest taniej niż przed rokiem, ale nie potrwa to długo

Złe wieści dla kierowców. Jest taniej niż przed rokiem, ale nie potrwa to długo

Źródło:
PAP

Alan Beroud został nowym prezesem Polskich Kolei Państwowych. Decyzję w tej sprawie podjęło w piątek walne zgromadzenie spółki. Wcześniej tego dnia ze stanowiska szefa PKP został odwołany Krzysztof Mamiński.

Jest nowy szef PKP

Jest nowy szef PKP

Źródło:
tvn24.pl

"List od prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego dotarł do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - przekazał w odpowiedzi na pytania TVN24 Maciej Wewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu.

Glapiński pisze do Tuska. "List dotarł do kancelarii"

Glapiński pisze do Tuska. "List dotarł do kancelarii"

Źródło:
TVN24, PAP

Inflacja w Polsce w marcu wyniosła 1,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja poniżej kolejnego poziomu. Najnowsze dane

Inflacja poniżej kolejnego poziomu. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S74 między Cedzyną a Łagowem w województwie świętokrzyskim. To najdroższa inwestycja drogowa w historii tego regionu - podkreślono w komunikacie.

Najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa. Podpisano umowę

Najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza spółki Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i członka zarządu. Kandydaci na te stanowiska mogą przesyłać zgłoszenia do 8 kwietnia. Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano w dniach 11-12 kwietnia.

Prezes CPK poszukiwany. Ogłoszono konkurs

Prezes CPK poszukiwany. Ogłoszono konkurs

Źródło:
tvn24.pl

W czwartym kwartale 2023 roku oddano do użytkowania 59,1 tysiąca mieszkań, czyli o 18 procent mniej niż w czwartym kwartale rok wcześniej, ale 20 procent więcej niż w trzecim kwartale 2023 roku - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

Mniej nowych mieszkań na rynku. Dwucyfrowy spadek

Mniej nowych mieszkań na rynku. Dwucyfrowy spadek

Źródło:
PAP

Lewica chce walczyć z flipperami na rynku mieszkaniowym. Przedstawiciele tego ugrupowania przygotowali projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie wyższych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku mieszkań kupowanych i odsprzedawanych w krótkim czasie. - Ustawa ma doprowadzić do uregulowania i opanowania cen mieszkań w dużych miastach - mówiła w piątek w Sejmie Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu.

Lewica chce wyższych podatków dla flipperów. "Ceny mieszkań oszalały"

Lewica chce wyższych podatków dla flipperów. "Ceny mieszkań oszalały"

Źródło:
tvn24.pl

W przedświątecznym tygodniu na rynku hurtowym w Broniszach jest duży ruch w handlu, ceny importowanych warzyw i owoców oraz krajowych warzyw są niższe niż przed rokiem. Droższe są krajowe pomidory malinowe, pieczarki i jabłka - mówi ekspert rynku Maciej Kmera. Krajowe warzywa są średnio tańsze o ponad 10 proc., z kolei importowane truskawki potaniały o niemal 40 proc.

Ceny warzyw i owoców w dół. Rekordzistka jest tańsza o niemal 40 procent

Ceny warzyw i owoców w dół. Rekordzistka jest tańsza o niemal 40 procent

Źródło:
PAP

1,3 mld zł uwolnionych spod sankcji – Krajowa Administracja Skarbowa odmraża środki rosyjskich firm w Polsce, które zablokowano im w 2022 roku - podaje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Na listę sankcyjną od 26 kwietnia 2022 r. są wpisywane działające w Polsce rosyjskie firmy lub te z rosyjskim kapitałem o strategicznym znaczeniu dla Federacji Rosyjskiej lub takie, które zagrażają integralności Ukrainy bądź produkują surowce objęte zakazami.

Rosyjskie fortuny w Polsce odmrażane. Chodzi o ponad miliard złotych

Rosyjskie fortuny w Polsce odmrażane. Chodzi o ponad miliard złotych

Źródło:
PAP

W Wielki Piątek będzie można zrobić zakupy w marketach spożywczych nawet do godz. 23. Niektóre jednak czynne będą krócej – do godziny 22.

Zakupy w Wielki Piątek. Do której będą czynne sklepy

Zakupy w Wielki Piątek. Do której będą czynne sklepy

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się z przewagą wzrostów głównych indeksów, a S&P 500 po raz kolejny ustanowił historyczny szczyt i jednocześnie zanotował najlepszy pierwszy kwartał od 2019 roku. Liderem zwyżek w pierwszych trzech miesiącach była Nvidia, spółka zajmująca się sztuczną inteligencją. Akcje koncernu wzrosły o 82,5 proc. w ciągu kwartału i zyskały 14,2 proc. w samym marcu.

Historyczne szczyty na giełdzie w Nowym Jorku. Spółka od sztucznej inteligencji liderem

Historyczne szczyty na giełdzie w Nowym Jorku. Spółka od sztucznej inteligencji liderem

Źródło:
PAP

W 2023 roku wzrost gospodarczy kraju wyniósł 5,3 procent - poinformował Urząd Statystyczny Ukrainy. Jak dodała agencja Reutera, w pierwszym roku rosyjskiej inwazji ukraiński PKB skurczył się prawie o jedną trzecią. W czwartek po raz pierwszy od inwazji podano roczny produkt krajowy brutto. Ukraińska gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od pomocy finansowej z Zachodu.

Po ogromnym spadku jest wzrost. Mimo wojny gospodarka rośnie

Po ogromnym spadku jest wzrost. Mimo wojny gospodarka rośnie

Źródło:
PAP

Od 1. kwietnia przestanie obowiązywać zerowy VAT na żywność, co oznacza powrót do wcześniejszej 5-procentowej stawki. To oznacza podwyżki cen w sklepach, jednak kilka sieci poinformowało, że zamierza utrzymać ceny na dotychczasowym poziomie.

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Wyższy VAT na żywność, te same ceny. Te sieci obiecują brak podwyżek

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia - podał Reuters. Były miliarder, który kiedyś kierował jedną z największych giełd kryptowalut na świecie - FTX, został w listopadzie uznany za winnego oszustwa i prania pieniędzy. Teraz sąd zadecydował o wymiarze kary.

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Jest wyrok dla króla kryptowalut

Źródło:
BBC, Reuters

NCBR zaczyna działać zgodnie z prawem. Musimy naprawić wiele nieprawidłowości - przekazał dla biznesowej redakcji tvn24.pl wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. W ten sposób skomentował sytuację firm, które muszą zwrócić dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - My zastaliśmy tę sytuację po poprzednikach. Po wnikliwej analizie dostaliśmy rekomendacje od prawników, by te umowy wypowiedzieć. Chodzi o zasadę - zaznaczył.

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

NCBR zrywa umowy z firmami, te tracą miliony złotych. Wiceminister tłumaczy: chodzi o zasadę

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 10 byłym pracownikom Idea Bank SA. Zarzuca im przestępstwa związane z bezpośrednią sprzedażą obligacji GetBack SA – poinformował rzecznik tej prokuratury prokurator Mirosław Jerzy Iwanicki.

Afera GetBack. Prokuratura kieruje akty oskarżenia w wątku wielkopolskim

Afera GetBack. Prokuratura kieruje akty oskarżenia w wątku wielkopolskim

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie ma siły, która mogłaby podważyć naszą współpracę. Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa, posunęliśmy się krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyresortowych. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że "Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia".

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl

W Norwegii media donoszą w czwartek o braku jajek w sklepach. Niedobory mają być spowodowane zmniejszeniem produkcji w Europie na skutek chorób drobiu oraz zwiększeniem norweskiego eksportu, który stał się opłacalny wraz ze spadkiem wartości korony.

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Źródło:
PAP

Zespół CERT Polska w 2023 roku wpisał na listę ostrzeżeń ponad 32 tysiące adresów stron przygotowanych przez oszustów. Ich liczba wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu do roku wcześniej. - Przestępcy bezwzględnie wykorzystują podatność ofiar na socjotechnikę - ocenił Sebastian Kondraszuk, dyrektor CERT Polska.

"Liczba oszustw alarmująco rośnie". Tysiące stron na liście ostrzeżeń

"Liczba oszustw alarmująco rośnie". Tysiące stron na liście ostrzeżeń

Źródło:
tvn24.pl