Opóźnienia w rejestracji aut. Problemy z łączami systemu CEPiK

Z kraju

Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiKtvn24
wideo 2/3

Przed południem występowały problemy z rejestracją samochodów i otrzymaniem prawa jazdy. Powodem była awaria łącz komunikacyjnych, która spowolniła funkcjonowanie systemu CEPiK 2.0. W efekcie, czas załatwiania spraw w niektórych urzędach znacznie się wydłużył.

Pierwszą informacje o problemach otrzymaliśmy na Kontakt 24. Czytelnik wskazywał na utrudnienia w rejestracji samochodów.

W związku z tym postanowiliśmy wysłać pytania do urzędów z kilku największych miast w Polsce, które potwierdzały nam informacje o zakłóceniach.

Jakie utrudnienia

Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin wskazała, że od wtorku występowały bardzo duże problemy z funkcjonowaniem systemu CEPIK 2.0.

"Nie ma możliwości wykonywania żadnych działań związanych z prawami jazdy, nie udaje się też wykonać wielu czynności związanych z rejestracją pojazdów, dowody rejestracyjne wydawane są ręcznie" - informowała, jednocześnie dodając, że zgłoszenie w tej sprawie wysłano do Ministerstwa Cyfryzacji.

"Informujemy naszych klientów o utrudnieniach, w dniu dzisiejszym uda się załatwić jedynie 50 procent spraw i wynika to wyłącznie z niesprawnego funkcjonowania systemu CEPIK 2.0" - podkreślała Olga Mazurek-Podleśna.

Problemy zgłaszał również warszawski urząd. "Rano system rejestracji pojazdów jak i praw jazdy nie działał, teraz działa, ale wolniej" - wskazał zespół Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Awaria łącz komunikacyjnych

Mariusz Mieszko, p.o. dyrektora wydziału Praw Jazdy i Rejestracji pojazdów Urzędu Miasta Łodzi, poinformował, że powodem utrudnień była ogólnopolska awaria łącz komunikacyjnych dostarczanych do wydziałów rejestracji pojazdów w kraju przez ogólnopolskiego operatora Netia SA.

Przedstawiciel łódzkiego urzędu zapewnił jednak, że "mimo utrudnień, wydział w miarę możliwości, stara się pracować normalnie i obsługuje klientów przy rejestracji pojazdów". "Jednak z powodu awarii łącz czas załatwiania spraw znacznie się wydłużył" - wskazał Mariusz Mieszko.

Utrudnienia występowały także w Bydgoszczy. "Od wtorkowego popołudnia występowały problemy związane z wprowadzaniem, wyszukiwaniem danych w systemie teleinformatycznym POJAZD" - poinformowała Małgorzata Witczak, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Większych problemów nie zaobserwowano za to w urzędzie w Szczecinie. Choć, jak zauważył Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta, "po aktualizacji systemu przez Ministerstwo Cyfryzacji CEPiK nie jest tak wydajny jak wcześniej (działa na 90 procent w porównaniu do stanu sprzed aktualizacji), w związku z tym sporadycznie pojawiają się jakieś komplikacje".

"CEPiK działa bez zarzutu"

Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z tvn24bis.pl poinformował, że system CEPiK działa bez zarzutu.

Ministerstwo ma jednak informacje, że w niektórych wydziałach komunikacji na krótko pojawiły się pewne niedogodności wynikające z problemów z łączami. Nie był to problem po stronie systemu i - jak poinformował Manys w rozmowie około 13.30 - został już rozwiązany.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock