Zmiany w opiece zdrowotnej. Prezydent podpisał ustawę o sieci szpitali

Z kraju

ShutterstockPierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tak zwaną sieć szpitali. Będzie też obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Kilka poziomów

Placówki znajdujące się w sieci będą miały gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. pieniędzy, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci. Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 roku przez kolejne cztery lata.

Finansowanie szpitali

Ministerstwo zdrowia podkreśla, że ustawa uporządkuje system, zapewni szpitalom stabilne finansowanie i poprawi pacjentom dostęp do leczenia i przekonuje, że tempo wprowadzania zmian nie jest zbyt szybkie i pozwala szpitalom oraz NFZ na przygotowanie się do nowych przepisów. Premier Beata Szydło zapewniała na początku kwietnia, że ustawa o sieci szpitali jest przygotowana tak, by pacjenci mieli jak największy dostęp do usług medycznych. Dodała, że jeśli ustawa o sieci szpitali zostanie wprowadzona, a potem konsekwentnie wejdą w życie kolejne projekty ustaw przygotowane przez ministra Konstantego Radziwiłła, "będziemy mogli powiedzieć, że zmiana systemu opieki zdrowotnej w Polsce polegająca na tym, żeby dostępność do usług medycznych dla pacjentów była jak najlepsza i jak korzystniejsza, będzie zrealizowany". Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą tzw. sieć szpitali, 23 marca; Senat przyjął ją 30 marca.

Ustawa wejdzie w życie po 7 dniach od ogłoszenia.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock