Z kraju

Uszczelnione 500 plus. Jest podpis prezydenta

Z kraju

Rafalska o propozycjach zmian w 500 plustvn24
wideo 2/6

Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w programie Rodzina 500 plus - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa ma uszczelnić rządowy program wsparcia rodzin.

Ustawa jest efektem przeglądu systemów wsparcia rodzin, do przeprowadzenia którego zobowiązała resort rodziny ustawa wprowadzająca program 500 plus.

Co ważne, główne zasady programu pozostają takie jak dotychczas, zmiana ma zlikwidować nadużycia. Co zawiera ustawa podpisana prze prezydenta?

1. Dopasowanie dochodu

Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie możliwe obniżanie wynagrodzenia tylko po to, by otrzymywać 500 plus. Jak wskazano, wcześniej zdarzały się przypadki, że pracownik się zwalniał, a następnie ponownie podpisywał umowę z tym samym pracodawcą, tyle że z mniejszą pensją. Dzięki temu mógł otrzymać 500 plus także na pierwsze dziecko.

Teraz, jeśli nowa, gorsza umowa o pracę z tym samym pracodawcą zostanie podpisana w ciągu trzech miesięcy od rozwiązania poprzedniej, nie będzie to traktowane jako utrata dochodu. Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 roku.

2. Osoby samotnie wychowujące dziecko

W wyniku zmiany ustawy wyeliminowane mają też zostać przypadki, gdy rodzice będący w związku, deklarują samotne wychowywanie dziecka. Teraz osoba deklarująca samotne wychowywanie będzie musiała mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Ponieważ prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce, nowelizacja programu przewiduje, że w przypadku wątpliwości co do spełnienia tego warunku, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze do osobistego złożenia wyjaśnień.

3. Terminy składania wniosków

Na mocy ustawy od 1 sierpnia będzie można już składać internetowe lub papierowe wnioski o świadczenia na nowy okres, który rozpocznie się 1 października. Złożyć wniosek musi każdy, kto chce dalej otrzymywać świadczenie.

Od przyszłego roku przez internet będzie można składać wnioski o miesiąc wcześniej - od 1 lipca.

4. Bez wzrostu kryteriów dochodowych

Wśród zmian zaproponowanych w ustawie jest też anulowanie planowanego od listopada br. wzrostu kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych oraz wzrostu wysokości świadczeń rodzinnych.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: