Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego. "To piękny dzień"

Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego
Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego
tvn24
tvn24Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - Tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezmiernie ważną - powiedział prezydent tuż pod podpisaniu ustawy.

Prezydentowi w trakcie podpisywania ustawy towarzyszyli m.in szef Solidarności Piotr Duda i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

- To piękny dzień dla nas, którzy traktowali tą sprawę bardzo poważnie. To także piękny dzień dla "Solidarności", która przez ponad 3 lata od 2012 roku protestowała przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego - mówił Andrzej Duda zwracając się do obecnego na uroczystości szefa "Solidarności".

Duda dziękował NSZZ "Solidarność" za "trwanie przy interesach Polaków", rządowi, większości parlamentarnej, premier Szydło i minister Rafalskiej za doprowadzenie do uchwalenia ustawy.

Prezydent przypomniał też, że cała sprawa zaczęła się w 2011 roku, kiedy wiek emerytalny stał się istotnym tematem kampanii parlamentarnej. - Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera zobowiązał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 roku, czyli niedługo po tym, jak wybory się rozstrzygnęły i Polacy mu zaufali zrobił coś, czego polityk robić nigdy nie powinien, a mianowicie złamał tę obietnicę i została przeprowadzona ustawa podwyższająca wiek emerytalny wszystkim Polakom do 67 roku życia - dodał prezydent Duda i przypomniał, że odbyło się to wbrew licznym protestom.

- Liczono na to, że być może Trybunał Konstytucyjny uzna tutaj prawa obywatelskie, ale niestety nie stanął po stronie obywateli - dodał.

Zrealizowana obietnica

Andrzej Duda mówił również, że realizacja tej obietnica była kluczowa dla kampanii prezydenckiej w 2015 roku. - Na wszystkich moich spotkaniach słyszałem od przyszłych wyborców jedno: proszę obniżyć wiek emerytalny, to co nam zrobiono jest niesprawiedliwe, my nie chcemy pracować do 67. roku życia przymusowo złamano umowę społeczną - opowiadał Duda.

- Mój projekt, złożony zgodnie z zobowiązaniem, został przyjęty przez parlament i dziś jest wielka dla nas wszystkich chwila, w której mogłem ustawę podpisać. To zobowiązanie zostało spełnione - mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że w 2012 r. wprowadzono obowiązek pracy do 67. roku życia, a podpisana w poniedziałek ustawa przewiduje, że będzie prawo przejścia na emeryturę – dla kobiet w wieku lat 60, dla mężczyzn – 65. - Prawo, a więc coś z czego będzie można skorzystać, ale nie będzie przymusu. Jeżeli ktoś będzie chciał się zdecydować na przejście na emeryturę będzie mógł to zrobić. Jeżeli będzie chciał pracować nadal, będzie mógł pracować nadal. Wybór pozostawiony jest każdemu pracownikowi – powiedział Duda.

Założenia ustawy

Prezydencki projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego był zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 roku. Pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a Senat przyjął ją na początku grudnia.

Wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Prezydent podpisał ustawę o obniżeniu wieku emerytalnego. Zobacz wideo TVN24:

Niższy wiek emerytalny wraca. Jest podpis prezydenta
Niższy wiek emerytalny wraca. Jest podpis prezydentatvn24

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości