Koniec wątpliwości. To marszałkowie mają ściągać do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży

Z kraju

sxc.huNa konieczność zmian w prawie wskazywała m.in. NIK

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach turystycznych - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo wskazuje na marszałków województw jako odpowiedzialnych za sprowadzanie do kraju klientów niewypłacalnych biur podróży.

Nowe przepisy jednoznacznie wskazują na marszałka województwa lub wyznaczoną przez niego jednostkę jako organ prowadzący działania związane z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, jeżeli organizator lub pośrednik turystyczny, wbrew obowiązkowi, nie zapewnia tego powrotu. Nowelizacja usuwa wątpliwości co do zadań marszałka w tym zakresie.

Przepisy były nieprecyzyjne

Na konieczność zmian w prawie wskazywała m.in. NIK, która oceniała dotychczasowe przepisy jako nieprecyzyjne.

Problem pojawił się w 2012 r., kiedy niewypłacalność ogłosiło 15 biur podróży, m.in. z Mazowsza, Śląska i Wielkopolski. Okazało się wtedy, że gwarancje biur podróży były za niskie i brakowało pieniędzy na sprowadzenie Polaków do kraju.

Marszałkowie tych trzech województw założyli brakujące kwoty z budżetów swoich regionów i zwrócili się do wojewodów, jako organu administracji rządowej, o zwrot kosztów. We wszystkich trzech przypadkach uzyskali odpowiedź odmowną - powodem był brak podstawy prawnej. Sprawy trafiły do sądów.

Biuro podróży Intertour z Krakowa niewypłacalne, turyści wracają do Polski:

Autor: tol/mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu