Prezydent: minister Tchórzewski zapewnił mnie, że ceny prądu nie wzrosną

Z kraju

Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 rokuRMF FM
wideo 2/35

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił mnie dziś w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim, że podwyżki cen energii elektrycznej w 2019 roku nie będzie - napisał we wtorek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Dobra wiadomość na Święta i Nowy Rok: Podwyżki cen energii elektrycznej w 2019 roku nie będzie. Tak zapewnił mnie dziś w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim Minister Energii Krzysztof Tchórzewski" - napisał prezydent. Wcześniej o tym, że prezydent rozmawiał we wtorek po południu z Tchórzewskim na temat cen energii elektrycznej, powiedział PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Kancelaria Prezydenta poinformowała potem w komunikacie, że prezydent zaprosił ministra energii na spotkanie, "którego celem było pozyskanie szczegółowych informacji na temat opłat za energię elektryczną w 2019 roku, szczególnie w odniesieniu do gospodarstw domowych".

W wyniku rozmowy - podała prezydencka kancelaria - prezydent "uzyskał oficjalne zapewnienie ze strony ministra energii, że ceny energii w 2019 roku nie wzrosną". Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował wcześniej we wtorek w radiu RMF FM, że minister energii przygotowuje konkretny projekt w sprawie cen prądu, który - jak zaznaczył - zapewne poznamy w najbliższych dniach.

Wnioski o podwyżki

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od PGE, Taurona, Energii i Enei.

W zeszły wtorek ogłoszono, że prezes URE wzywa do korekty wniosków taryfowych ze względu na zapowiedź ministra energii o możliwych oszczędnościach w spółkach energetycznych, szacowanych przez resort energii na miliard złotych.

Prezes URE, który oczekiwał na odpowiedzi przedsiębiorstw do 18 grudnia, odmówił we wtorek zatwierdzenia nowych cenników spółek energetycznych i wezwał je do złożenia kolejnych wyjaśnień. Dał im na to dwa tygodnie.

Oznacza to, że nowe taryfy nie wejdą w życie z początkiem stycznia 2019 roku.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Raporty: