Zdzisław Sokal odwołany. Prezydent ma nowego przedstawiciela w KNF

Z kraju

KPRP / Krzysztof SitkowskiPrezydent Andrzej Duda oraz Zdzisław Sokal (po lewej) i Cezary Kochalski (po prawej)

Prezydent Andrzej Duda odwołał swojego dotychczasowego przedstawiciela. Zdzisława Sokala zmienił Cezary Kochalski.

Decyzję o zmianie na stanowisku przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego głowa państwa podjęła 13 grudnia. Weszła ona w życie dzień później.

"Powyższe podyktowane jest zmianą ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym, dokonaną ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. z 2018 r. poz. 2243), która w części weszła w życie w dniu 14 grudnia 2018 r. Nowelizacja ta w szczególności wprowadza w skład Komisji Nadzoru Finansowego przedstawiciela Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, z głosem doradczym" - wskazano w komunikacie.

Prezydencki minister: zmiana na prośbę Sokala

Również prezydencki minister Paweł Mucha wyjaśniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zmiana była związana ze zmianą przepisów o nadzorze na rynku finansowym. Jak poinformował, nastąpiła na prośbę samego Sokala. - Według nowej konstrukcji KNF z głosem doradczym w Komisji zasiada przedstawiciel Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a wiadomym było, że nie można łączyć tego rodzaju statusu, że z jednej strony pan prezes Sokal zasiada jako przedstawiciel w KNF z głosem doradczym, z drugiej strony miałby być zarazem przedstawicielem prezydenta z głosem stanowiącym - takim, który może się wypowiadać w głosowaniu. Stąd to pan prezes Sokal z tego rodzaju inicjatywą wyszedł - tłumaczył Mucha. Zaznaczył również, że prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pozostaje na stanowisku doradcy prezydenta.

"Plan Zdzisława"

Zdzisław Sokal jest szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Głośno zrobiło się o nim za sprawą artykułu "Gazety Wyborczej" z 13 listopada br. Gazeta napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku. Czarnecki nagrał tę rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wynika, że Chrzanowski proponował mu kilka przysług.

Po pierwsze, przeciwstawienie się pomysłowi Zdzisława Sokala, który był zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo za tak zwaną złotówkę (stąd kontrowersyjna poprawka w ustawie o KNF nazywana jest "bank za złotówkę"). A ponadto złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Cezary Kochalski następcą

Cezary Kochalski jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych oraz profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prezydent Andrzej Duda oraz obecny przedstawiciel Prezydenta RP w KNF Cezary KochalskiKPRP / Krzysztof Sitkowski

Jak możemy przeczytać na stronie prezydenta, doświadczenie biznesowe oraz w zakresie organizacji i zarządzania Kochalski zdobywał między innymi jako: analityk finansowy w Wielkopolskim Banku Kredytowym (1993-1996), doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego (2007-2008), prorektor ds. strategii i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (2012-2016) oraz doradca Prezydenta Miasta Poznania ds. strategii.

Jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, analizy finansowej, controllingu, zarządzania strategicznego, rachunkowości zarządczej oraz zarządzania wartością.

Autor: mb//mmh / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: KPRP / Krzysztof Sitkowski