"Mamy cały czas dobrą koniunkturę". Prezydent Duda zainaugurował Kongres 590

Z kraju

Prezydent Duda zainaugurował Kongres 590tvn24
wideo 2/2

Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni z obecnej sytuacji gospodarczej - mówił podczas inauguracji Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "mamy cały czas dobrą koniunkturę". - Oczywiście straszą nas, że ta koniunktura się pogorszy, ale chciałbym zauważyć, że (...) ona cały czas trwa - zaznaczył.

W czwartek w Jasionce koło Rzeszowa rozpoczęła się 3. edycja Kongresu 590. W trakcie dwudniowego wydarzenia - które odbywa się pod patronatem prezydenta - zaplanowano blisko 100 debat panelowych, poświęconych nowym technologiom, inwestycjom, energetyce, polityce środowiskowej, handlowi i eksportowi. Inaugurując wydarzenie, prezydent mówił, że Kongres 590 jest "jednym z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce". Podkreślił też, że tegoroczna edycja Kongresu ma szczególny wymiar, ponieważ odbywa się roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pozytywna ocena

Prezydent powiedział, że rozwój gospodarczy w Polsce i realizowane przez rząd programy wynikające ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju można dobrze ocenić. Dodał, że rozwój gospodarczy pozytywnie oceniają także przedstawiciele polskich przedsiębiorców, tzw. aniołowie biznesu, z którymi spotkał się we wtorek podczas kongresu.

- Z niejaką satysfakcją usłyszałem, że generalnie nasi przedsiębiorcy są zadowoleni z tego, jaka jest w tej chwili sytuacja gospodarcza, że ich przedsiębiorstwa rozwinęły się w ostatnim roku, zarówno jeśli chodzi o miejsca pracy, jak i w kwestii inwestycji i dochodów - wskazywał. - Mamy cały czas dobrą koniunkturę. Oczywiście straszą nas, że ta koniunktura się pogorszy, ale chciałbym zauważyć, że (...) ona cały czas trwa. Dlatego mimo wszystko chcę państwa zachęcić, byście z tej koniunktury korzystali także poprzez działania inwestycyjne - zwrócił się do uczestników kongresu prezydent. Duda oświadczył, że pod koniec jego prezydenckiej misji, największą radością dla niego będzie realizacja podstawowego zadania władz, czyli podniesienie jakości życia Polaków. Wskazywał, że aby to zrealizować, potrzebne są polskie firmy, które będą coraz lepiej funkcjonowały, zatrudniały coraz więcej pracowników i realizowały ekspansję zagraniczną.

Prezydent Duda wskazywał, że podczas spotkania z przedsiębiorcami rozmawiał także na temat ich oczekiwań. Podkreślił, że wielkim oczekiwaniem przedsiębiorców jest to, by Polska stała się mocniejsza kapitałowo. - To jest coś, czego nam od samego początku brakuje - wskazywał prezydent.

Oszczędzanie po nowemu

Jak mówił, zadał również swoim rozmówcom pytanie, jak oceniają ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. - Usłyszałem, że ta ocena jest pozytywna, że ta ustawa jest potrzebna. Że oczywiście państwo prezesi, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że ona będzie wywoływała dla pracodawców pewne obciążenie. Ale z drugiej strony wierzą również w to, że dzięki korzystnym rozwiązaniom, jakie są tam dla pracowników (...) faktycznie będzie możliwość stworzenia silnych instrumentów kapitałowych i w związku z tym stworzenia także swoistego koła zamachowego dla polskiej gospodarki, co pozytywnie wpłynie w przyszłości na jej funkcjonowanie - powiedział.

Prezydent podkreślił także, że Polska może być dla naszej części Europy nie tylko hubem (węzłem) towarowym czy komunikacyjnym, ale również nieść bezpieczeństwo energetyczne dla naszych sąsiadów.

Przypomniał, że PGNiG niedawno podpisał umowę z firmami z USA na import do Polski amerykańskiego gazu LNG. Zaznaczył, że jest to długofalowy, 24-letni kontrakt. Prezydent dodał, że w niedługiej przyszłości ma ruszyć projekt budowy Baltic Pipe, czyli gazociągu łączącego Polskę z Norwegią. Zaznaczył, że zarówno umowy z USA, jak budowa gazociągu pozwolą dywersyfikować dostawy błękitnego paliwa dla naszego kraju. - To są nasze działania, które mają prowadzić nie tylko do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ale mam nadzieję, że przyczynią się też do tego, że staniemy się tym podmiotem, który niesie bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej, które jest w stanie także wesprzeć bezpieczeństwo energetyczne chociażby Ukrainy - powiedział prezydent.

Autor: tol / Źródło: PAP