Z kraju

Prezydent podpisze zakaz handlu w niedziele? "Może to jest rozsądne rozwiązanie"

Z kraju

[object Object]
Premier Szydło o zakazie handlu we wszystkie niedzieleRMF FM
wideo 2/3

- Jest to ciekawa wersja wobec wszystkich sporów, które były - mówi prezydent Andrzej Duda o przyjętym przez Sejm projekcie ustawy w sprawie zakazu handlu w niedziele. Gość "Kawy na ławę" w TVN24 zauważa, że "proces będzie rozciągnięty w czasie, więc będzie można obserwować jak to działa na gospodarkę, na sytuację przedsiębiorców, konsumentów". - Kto wie, może to rzeczywiście jest rozsądne rozwiązanie - dodaje.

Prezydent zauważa, że "w Niemczech, Austrii sklepy są nieczynne od wielu, wielu lat i nikt przeciwko temu nie protestuje". - Jest to normalne - mówi Andrzej Duda.

Gość Bogdana Rymanowskiego zauważa wprawdzie, że "są wątpliwości, tylko ustawa ma w tej chwili charakter etapowy".

- Kto wie, może to rzeczywiście jest rozsądne rozwiązanie, że ten okres wchodzenia rozwiązania w postaci całkowitego zakazu handlu w niedziele będzie rozciągnięty w czasie, że będziemy się do tego powoli przyzwyczajali. Zdaję sobie sprawę z tego, że być może szereg ludzi w Polsce dzisiaj sobie nie wyobraża, że galerie handlowe mogą być nieczynne w niedziele - tłumaczy prezydent Duda.

Założenia projektu

Uchwalona ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele.

SZEŚĆ RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O PROJEKCIE

Teraz ustawą zajmie się Senat. Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi między innymi NSZZ Solidarność.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości