Niższy wiek emerytalny nadal bez podpisu. Prezydent wyjaśnia

TVN24 Biznes


W najbliższym czasie ustawa obniżająca wiek emerytalny zostanie podpisana - poinformował w poniedziałek w Łęcznej prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, reforma przywracająca niższy wiek emerytalny jest przygotowana i przeanalizowana.

Prezydent na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami Łęcznej powiedział, że składając w pierwszym roku swej prezydentury projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego, zrealizował swoje zobowiązanie z kampanii wyborczej. Zaznaczył, że nad projektem pracowano długo i wnikliwie oraz analizowano sytuację finansową. - Rozmawiałem kilkukrotnie z panią premier i panią prezes ZUS na ten temat; ta reforma jest przygotowana, przeanalizowana - podkreślił Duda. - Projekt ustawy został uchwalony i zostanie przeze mnie w najbliższym czasie ta ustawa podpisana - dodał.

Obniżenie wieku emerytalnego

Według prezydenta przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego odpowiada na "pewne logiczne zapotrzebowanie". - Daje prawo do emerytury i do przejścia na emeryturę, a nie obowiązek przejścia na emeryturę czy to w wieku 60 lat (dla) kobiet, czy to 65 (dla) mężczyzn - zaznaczył. Jak mówił, ustawa "daje prawo: nie chcesz, nie musisz; nie chcesz, możesz dalej pracować na swoją emeryturę, będziesz miał wyższą". - Cieszę się, że państwo to prawo decyzji będziecie mieli, bo ustawa zostanie w najbliższym czasie podpisana - podkreślił.

Obietnica wyborcza prezydenta

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada 2015 roku. Pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu. Sejm uchwalił ustawę w listopadzie br., a w ubiegłym tygodniu poparł ją Senat.

Ustawa przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (04.12.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty: