TVN24 Biznes | Z kraju

Adam Glapiński na dłużej w NBP? Szrot: prezydent wnioskuje o drugą kadencję

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP Biznes, RMF FM
Glapiński: będę namawiał RPP do jeszcze jednej podwyżki stóp (wypowiedź z 5 stycznia 2022)
Glapiński: będę namawiał RPP do jeszcze jednej podwyżki stóp (wypowiedź z 5 stycznia 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Glapiński: będę namawiał RPP do jeszcze jednej podwyżki stóp (wypowiedź z 5 stycznia 2022)

Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa Narodowego Banku Polskiego - przekazał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Obecna kadencja Glapińskiego na stanowisku szefa banku centralnego upływa 21 czerwca 2022 roku.

- Prezydent Andrzej Duda zgłosił kandydaturę Adama Glapińskiego na drugą kadencję w roli prezesa NBP. Wniosek w tej sprawie trafił do marszałek Sejmu. Prezydent przede wszystkim dobrze ocenia działania prezesa Glapińskiego, które zmierzały do ograniczenia gospodarczych efektów epidemii - powiedział PAP Biznes Szrot.

Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP. Kadencja prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może sprawować być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kim jest Adam Glapiński?

Adam Glapiński od czerwca 2016 roku jest prezesem Narodowego Banku Polskiego. Jest jednocześnie przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniej, w latach 2010-2016, był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Glapiński w 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 1991 roku był członkiem rządu Jana K. Bieleckiego, gdzie pełnił funkcję ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej. W 1992 roku był zaś ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Był również posłem na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senatorem IV kadencji (1997-2001) Senatu RP.

W latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.

W przeszłości był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym spółki Polkomtel.

Nagroda od prezydenta

Na początku listopada ub. roku szef banku centralnego został nagrodzony w przez Andrzeja Dudę Specjalną Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP. O przyznanej nagrodzie Adam Glapiński mówił w rozmowie z TVN24.

- To wspaniały gest prezydenta, doceniający tę pracę, którą na początku kryzysu musieliśmy wszyscy wykonać. Ten kontakt z prezydentem był ciągły (…), bo się baliśmy różnych rzeczy, których trudno było przewidzieć, jak się rozwiną - mówił prezes banku centralnego. Jak wyjaśnił, chodzi o system bankowy, wypłacalność systemu bankowego.

- To był moment, kiedy ogromne kolejki się zbierały przed bankami, przed okienkami, przed bankomatami. Był niepokój, czy wystarczy pieniędzy z tych bankomatów. Trzeba było szybko to opanować, uspokoić ludzi, powiedzieć im, że Narodowy Bank Polski był, jest i będzie zawsze gwarancją pewności, stabilności banków i wypłacalności banków - wskazał Glapiński w rozmowie z TVN24.

Niska ocena

Magazyn "Global Finance", który co roku publikuje ranking prezesów banków centralnych na świecie, bardzo nisko ocenił szefa Narodowego Banku Polskiego. Z rankingu wynika, że Glapiński to jeden z najgorszych bankierów w Europie. W 2021 roku otrzymał ocenę C (w skali od A do F, gdzie najlepszą oceną jest A), taką samą jak szefowie banków centralnych Ukrainy i Białorusi.

Stopy procentowe w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 roku zdecydowała się na cztery podwyżki stóp procentowych. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych, a w grudniu o 50 punktów bazowych. Podczas ostatniego, styczniowego posiedzenia RPP postanowiła kolejny raz podwyższyć stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych. W efekcie główna referencyjna stopa procentowa jest na poziomie 2,25 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku.

Wypowiedzi prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP wskazują, że to może nie być koniec podwyżek stóp procentowych. Glapiński mówił podczas konferencji prasowej - która miała miejsce 5 stycznia 2022 roku - że biorąc pod uwagę ówczesne prognozy rozwoju sytuacji, będzie namawiał Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 50 punktów bazowych.

PAP

- Zawsze za wysoką inflację odpowiada Narodowy Bank Polski - powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz w RMF FM. Według byłej prezydent Warszawy i byłej szefowej NBP, problem polega na tym, że kiedy inflacja rosła, to "prezes NBP trochę beztrosko mówił, że wszystko jest w porządku i nie będziemy musieli podnosić stóp procentowych".

Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 roku wzrosły o 8,6 procent rok do roku. Miesiąc wcześniej, w listopadzie ceny rosły w tempie 7,8 procent rok do roku.

- Na pewno lepszym prezesem NBP byłby na przykład premier Morawiecki – powiedziała Gronkiewicz-Waltz zapytana o to, czy według niej kadencja Adama Glapińskiego powinna zostać przedłużona. - On (Morawiecki - red.) - według mnie - naciskał na prezesa Glapińskiego, żeby podnieść stopy procentowe. Najpierw o stopach mówił premier, a potem prezes. To nie powinno tak być - zaznaczyła była prezydent Warszawy i była szefowa NBP.

Inflacja w Polsce - grudzień 2021PAP

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP Biznes, RMF FM

Pozostałe wiadomości