Prezydent w Paryżu: sukcesem szczytu klimatycznego będzie porozumienie

TVN24 Biznes

TVN24 Biznes i ŚwiatPrezydent Duda w Paryżu

Sukcesem szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zawarcie porozumienia wszystkich najważniejszych gospodarek świata - powiedział w czasie wizyty w Paryżu prezydent Andrzej Duda. - Ta kwestia powinna być rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i naszego, szeroko pojętego, europejskiego potencjału energetycznego - mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę podczas wizyty w Paryżu nadzieję, że wkrótce się w Polsce ukonstytuuje się nowy rząd, na czele z Beatą Szydło.

- Zasygnalizowałem panu prezydentowi i premierowi, że liczę na to, iż nowy rząd, który mam nadzieję wkrótce się w Polsce ukonstytuuje po ostatnich wyborach, na czele z panią premier Beatą Szydło, będzie czynił wszystko w tym kierunku, aby przedsiębiorcom ułatwić działalność, co oczywiście będzie sprzyjało także francuskim inwestorom, którzy mam nadzieję pojawią się w Polsce - powiedział Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Ważna rozmowa

Tematem spotkania prezydentów była także kwestia ochrony środowiska, w kontekście zbliżającego się szczytu klimatycznego w Paryżu. - Stoję na stanowisku, że ta kwestia powinna być zawsze rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i naszego, szeroko pojętego, europejskiego potencjału energetycznego. Powinniśmy się starać jak najlepiej wykorzystać ten potencjał, także inwestując w naukę, badania naukowe i nowe technologie, po to, żeby i w ten sposób chronić klimat, wykorzystując posiadane przez nas zasoby energetyczne - powiedział polski prezydent. Jak ocenił, sukcesem szczytu klimatycznego w Paryżu będzie zawarcie porozumienia wszystkich najważniejszych gospodarek świata. - Myślę o tych gospodarkach, które jeszcze poważnych, istotnych ograniczeń - jeśli chodzi o kwestie klimatu - nie wprowadziły, a bez wątpienia są potęgami światowymi, myślę tutaj o Chinach, Indiach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Rosji - zaznaczył Duda.

Porozumienie klimatyczne

- Sukcesem będzie, jeśli te wszystkie kraje przystąpią do porozumienia klimatycznego. Z całą pewnością trzeba do tego dążyć, to także kwestia bezpieczeństwa, konkurencyjności gospodarki europejskiej na najbliższe lata, dziesięciolecia - podkreślił polski prezydent. Kolejnymi tematami rozmowy Duda-Hollande były m.in. kwestie: wymiany kulturalnej, wymiany młodzieży i poprawy relacji gospodarczych. - Francja jest dziś jednym z absolutnie największych partnerów (gospodarczych) Polski, ale przecież zawsze może być lepiej, zawsze ten klimat może być bardziej sprzyjający - ocenił polski prezydent. Wyraził też nadzieję na intensyfikację współpracy na szczeblu międzyuczelnianym Polski i Francji. - To są kwestie, które pogłębiają wzajemne relacje i które mogą wpłynąć korzystnie na przyszły rozwój Polski - przekonywał Duda.

Prezydent Hollande po rozmowie z prezydentem DudąTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP