Prezes PKO BP: fala przejęć wymiecie średnie i małe banki

Z kraju

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/3

Presja na koncentrację w sektorze bankowym jest większa niż wcześniej. W Polsce jest miejsce na około pięć dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji wymiecie banki średnie i małe – ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Dodał, że bank nie jest zainteresowany przejęciem instytucji o aktywach niższych niż 100 miliardów złotych.

- Informacje, które docierają do nas z rynku, potwierdzają moją opinię, że presja na koncentrację jest obecnie dużo większa niż wcześniej - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. - 10 lat temu pierwszą falę koncentracji wywołał kryzys finansowy, a obecnie fala koncentracji związana jest z wyścigiem technologicznym, który wymaga dużych inwestycji i z presją regulacyjną w zakresie wymogów kapitałowych, prawnych i pro-konsumenckich stawianych bankom - dodał.

Czas fuzji

Jego zdaniem procesy konsolidacyjne w krajowym sektorze bankowym w najbliższych kwartałach będą widoczne i banki będą się łączyły. - Małe organizmy nie są w stanie sprostać tym wymaganiom, a jeżeli się starają, to mają bardzo niski zwrot z kapitałów, co powoduje, że ich właściciele muszą się zastanawiać, czy to dobra alokacja kapitału - powiedział Jagiełło. - W Polsce jest miejsce na około pięć dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji wymiecie banki średnie i małe. Zostanie tylko pięć dużych grup finansowych i banki niszowe, specjalistyczne – dodał. Prezes poinformował, że PKO BP nie jest zainteresowany przejęciem banku o aktywach niższych niż 100 mld zł. - Nasze analizy wskazują, że dla PKO Banku Polskiego zajmowanie się przejęciem innego banku o aktywach poniżej 100 mld zł jest dyskusyjne, jeśli chodzi o efektywność. Trzeba się zastanowić, jakie byłyby korzyści z takiej akwizycji, jeśli zatrzymałyby one proces technologizacji banku - powiedział Jagiełło.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock