Z kraju

Prezes PiS o euro w Polsce: eksport by się trzymał, ale ludzie poszliby z torbami

Z kraju

TVN 24Według Kaczyńskiego Polska może przyjąć wspólną walutę, jak będziemy mieć 85 proc. PKB Niemiec per capita

Wejście do strefy euro będzie oznaczać, że albo złotówka zostanie wyceniona wysoko, co uderzy w nasz eksport, czyli w naszą gospodarkę, albo ocenimy ją nisko, ale to będzie oznaczać cios w naszą stopę życiową, spadek popytu, a więc również uderzenie w gospodarkę. Nie ma z tego ucieczki - powiedział w środowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński pytany, czy nie można "wycenić euro sprawiedliwie" - tak jak twórcy ustawy frankowej mówili o "sprawiedliwym kursie" - odparł: "To byłoby nie do uchwycenia, eksport by się trzymał, ale Polacy poszliby z torbami".

Gospodarka na zakręcie

- Jesteśmy sąsiadem Niemiec i nie da się utrzymać jakiejś radykalnej różnicy cen towarów, bo wówczas Niemcy by masowo zaczęli jeździć do Polski na zakupy. A niemieckie ceny nie spadną, więc polskie pójdą w górę. Pensje też będą rosły, ale spadek stopy życiowej Polaków o 20-25 procent na wiele lat jest nie do uniknięcia. A to doprowadziłoby do zahamowania gospodarki - wyjaśniał.

Na uwagę, że wiele krajów wchodziło do strefy euro i nie było tam zubożenia, np. na Litwie czy Słowacji, Kaczyński powiedział, że kraje te wchodziły do strefy euro w czasie kryzysu.

- Spadek stopy życiowej przeżyły przez kryzys i wtedy weszły do euro. Poza tym - przy całym szacunku dla tych państw - to ich gospodarki są znacznie mniejsze. Trzy kraje bałtyckie mają łącznie niższe PKB niż Mazowsze. Dlatego niektóre mechanizmy gospodarcze działają inaczej - podkreślił.

- Poza tym przecież Niemiec nie będzie jeździł do Estonii na zakupy. A już do Polski, owszem, podobnie jak Słowacy masowo robią zakupy w Polsce. Nie ma wątpliwości, że to musiałoby nas spotkać. Nowy wstrząs społeczny, kolejne lata zmarnowane. To zupełnie niepotrzebne - dodał.

Polska na peryferiach

Według Kaczyńskiego istnieje jeszcze inny problem. - Stracilibyśmy jakiekolwiek instrumenty polityki gospodarczej. Jeżeli ktoś wierzy, że na Zachodzie mamy samych dobrych wujków, którzy będą prowadzić politykę gospodarczą w naszym interesie, to mu gratuluję, ale radziłbym, by nie zajmował się życiem ekonomicznym, politycznym czy społecznym. Tam będą realizowane interesy wielkich krajów, które będą po prostu sprzeczne z naszymi. Wejście do strefy euro będzie oznaczać trwałą peryferyzację Polski - tłumaczył.

Według Kaczyńskiego, Polska może przyjąć wspólną walutę, jak będziemy mieć 85 proc. PKB Niemiec per capita.

Lewandowski: strefa euro przyjmuje nowy wymiar:

Lewandowski: strefa euro przyjmuje nowy wymiar
Lewandowski: strefa euro przyjmuje nowy wymiarTVN24 BiS

Autor: jb / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości