Z kraju

Prezes PGE: potrzebujemy taniej energii. Musimy konkurować na globalnym rynku

Z kraju

tvn24Marek Woszczyk: "należy powrócić do dyskusji nt. taniej energii"

Na kontynencie europejskim potrzebujemy taniej, atrakcyjnej energii, co pozwoli konkurować europejskim przedsiębiorcom – ocenił w czwartek podczas debaty w PAP prezes PGE Marek Woszczyk.

Woszczyk podkreślił, że firma tak projektuje swoje inwestycje, by spełniały one coraz bardziej ambitne cele polityki klimatycznej. Zwrócił uwagę, że pozytywną rzeczą jest prawo do częściowo darmowych uprawnień emisji CO2. - Co działa in plus, jeśli chodzi o cenę opłacalności takich inwestycji – zaznaczył.

Rynek decyduje o cenach

Prezes PGE zwrócił uwagę, że w zdecydowanej mierze to rynek będzie decydował o cenie energii, a nie koniecznie pakiet energetyczno-klimatyczny. Woszczyk podkreślił jednak, że w Europie należy powrócić do dyskusji nt. taniej energii, która stałaby się fundamentem konkurencyjności produktów i usług powstających na naszym kontynencie.

Konkurencja z Chin i USA

W podobnym tonie wypowiedziała się Małgorzata Łącka, dyrektor departamentu regulacji i funduszy zewnętrznych Tauron PE. - Powinniśmy skonfrontować się z tym, co się dzieje na świecie, jakie są ceny energii w Chinach, USA i z kim tak naprawdę konkurujemy – powiedziała.

Marek Woszczyk był gościem TVN24 Biznes i ŚwiatTVN24 Biznes i Świat

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24