TVN24 Biznes | Z kraju

Prezes spółki poszukiwany. Poprzedniego odwołano bez podania przyczyn

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Protest związkowców JSW w Warszawie
Protest związkowców JSW w Warszawietvn24
wideo 2/8
tvn24Protest związkowców JSW w Warszawie

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ogłosiła konkurs na stanowisko prezesa. Dotychczasowy prezes Włodzimierz Hereźniak został odwołany ze stanowiska bez podania przyczyn, w połowie trzyletniej kadencji zarządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Nazwisko nowego prezesa JSW będzie znane najwcześniej za kilkanaście dni. Do tego czasu – decyzją rady nadzorczej – firmą kieruje wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko. W zarządzie jastrzębskiej spółki pozostają także Radosław Załoziński (odpowiedzialny za sprawy ekonomiczne i handel), wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Duda oraz wiceprezes ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków, wybrany na to stanowisko przez załogę.

Wymagania

Zgłoszenia w konkursie będą przyjmowane do 29 stycznia, a rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, których aplikacje spełnią wymogi formalne, zaplanowano na 5 lutego. Kandydatem może być osoba, która posiada wyższe wykształcenie, warunkiem jest także posiadanie co najmniej trzyletniego doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek.

Kontrowersje

Włodzimierz Hereźniak był prezesem JSW od 1 sierpnia 2019 r. Stanowisko objął w wyniku konkursu, ogłoszonego po odwołaniu w czerwcu 2019 r. swojego poprzednika, Daniela Ozona.

W 2019 roku doniesienia o odwołaniu Ozona spotkały się ze sprzeciwem związkowców. Przekonywali oni, że w ich ocenie Ozon wyprowadził spółkę z zapaści finansowej, a także doprowadził do wypłacenia pracownikom zaległości finansowych. Podczas jednego z protestów działacze związkowi wdarli się do budynku, w którym trwało posiedzenie rady i zablokowali jej obrady.

W oświadczeniu po odwołaniu Daniela Ozona przewodnicząca rady nadzorczej JSW Halina Buk poinformowała, że wśród przyczyn decyzji rady było m.in. nierealizowanie zobowiązań wynikających z umowy o zarządzanie, niewłaściwy nadzór nad spółkami grupy kapitałowej, nadmierne wydatki na wyjazdy służbowe, ograniczanie radzie dostępu do informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji, świadome wprowadzanie w błąd strony społecznej co do procesów prowadzonych w spółce, a w efekcie utrata zaufania rady nadzorczej.

W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje dotyczące m.in. nieprawidłowości w należącej do Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej firmie JSW Innowacje, sugerujące, jakoby 80 mln zł inwestycji JSW zostało zmarnowane. W odpowiedzi kierowany przez prezesa Hereźniaka zarząd JSW oświadczył, iż "sprzeciwia się szkalowaniu dobrego imienia spółki i jeżeli zajdzie taka konieczność podejmie odpowiednie kroki prawne, aby temu zapobiec".

Jastrzębska Spółka Węglowa

W ciągu dziewięciu miesięcy 2020 r. Grupa JSW odnotowała 1 mld 88,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej. Wartość wskaźnika EBITDA za trzy kwartały (bez zdarzeń jednorazowych) była ujemna i ukształtowała się na poziomie minus 80,5 mln zł. Przychody Grupy JSW ze sprzedaży spadły w trzech kwartałach o 24,5 proc. Spadek przychodów był efektem kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, która spowodowała zmniejszenie popytu na węgiel i koks oraz wpłynęła na spadek cen tych surowców.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JSW

Pozostałe wiadomości