Złoty łańcuszek, pieniądze, quad - drogie prezenty komunijne trzeba zgłosić do fiskusa

Z kraju

Szukasz prezentu na komunię? Musisz znać ten rankingTVN24 BiS
wideo 2/3

Rodzice obdarowanych dzieci muszą zapłacić podatek od cenniejszych prezentów - przypomina w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Quady, biżuteria, rowery, laptopy czy konsole do gier - właśnie takie prezenty coraz częściej otrzymują dzieci na pierwszą komunię świętą. Dobrze pamiętać, by te droższe opodatkować.

- Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek - ocenił doradca podatkowy Paweł Satkiewicz. Zwrócił uwagę, że "istnieją zwolnienia, ale nie trudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby, np. rodzic chrzestny".

Stopień pokrewieństwa

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym. "Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" - zaznaczono.

Daninę wyliczamy według skali na podstawie art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jako przykład "Rz" podała dziadka, który przekazał wnuczkowi 50 tys. zł (jest to tzw. zerowa grupa). Ten prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, darowiznę trzeba zgłosić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Po drugie, pieniądze muszą wpłynąć na rachunek bankowy.

Według "Rz" jeśli wartość prezentu "nie przekracza 9637 zł nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani płacić skarbówce". Jednak autorzy artykułu w "Rz" zwracają uwagę, że trzeba pamiętać "o sumowaniu darowizn z pięciu lat" od tej samej osoby.

Inne przykłady

Drugim przykładem w "Rz" jest sprezentowanie przez ciotkę bratanicy łańcuszka za 15 tys. zł. Jest to, wg "Rz", darowizna w II grupie podatkowej, dla której limit wynosi 7276 zł. "Fiskusowi trzeba oddać 541 zł. Termin na złożenie deklaracji jest krótszy (...), wynosi tylko miesiąc" - czytamy w "Rz".

Według "Rz", jeśli prezent przekazuje osoba niespokrewniona (tzw. III grupa), np. niespokrewniony z dzieckiem ojciec chrzestny - limit zwolnienia wynosi 4902 zł. Deklarację trzeba złożyć w ciągu miesiąca.

Kiedy mogą wyjść na jaw nieprawidłowości w zakresie podatków od spadków i darowizn? Np. kontroli i postępowań podatkowych. Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że "nieprawidłowości ujawniane są przy weryfikowaniu źródeł pochodzenia majątku".

- Od takiej ujawnionej dopiero w trakcie kontroli darowizny grozi nam 20 proc. danina - podkreślił w "Rz" Paweł Satkiewicz.

Ekspert przypomniał, że "w podobny sposób należy rozliczać prezenty otrzymane z innej okazji, np. osiemnastki albo ślubu".

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock