Więcej środków na dziecięcy sport. "Życzę coraz lepszych wyników"

Z kraju

Morawiecki: sport kształtuje nie tylko ciało, ale i osobowośćtvn24
wideo 2/2

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister sportu i turystyki Witold Bańka zadeklarowali inwestycję w sport dzieci i młodzieży, podkreślając na wtorkowym spotkaniu promującym program Szkolny Klub Sportowy, że namawianie do aktywności to droga do zdrowego społeczeństwa.

- Sport nie tylko kształtuje ciało, ale i osobowość - podkreślał we wtorek prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Szef rządu wspomniał, że wierzy, iż dzięki temu programowi mocniejsi i silniejsi będą nie tylko jego uczestnicy, ale i całe państwo. Jak poinformował, dzięki temu, że udało się znaleźć dodatkowe środki na trenerów, zajęć SKS będzie więcej.

- Dziękuję wam, że »chce wam się chcieć«. Życzę coraz lepszych wyników, żebyście byli naszymi mistrzami i życzę też tego paniom i panom trenerom, którzy wkładają w to wielki trud" - zwrócił się premier do zgromadzonych w hali gier Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Wzrost budżetu

Minister sportu i turystyki Witold Bańka wyjaśnił że budżet programu wynosi rocznie 54 mln złotych, a w zajęciach w 93 procent polskich gmin we wszystkich powiatach pod okiem 15 tys. nauczycieli bierze udział 350 tys. dzieci. - W stosunku do 2015 w bieżącym roku mamy wzrost budżetu na sport powszechny o 93 procent. To jest pokłosie powołania m.in. programu Klub, czyli dofinansowania małych i średnich klubów sportowych. Ponad 54 miliony złotych przeznaczone na SKS, około 40 milionów na program Klub, a w przyszłym roku uruchomimy program Skaut, mający na celu wyłaniania sportowych talentów. Myślę, że budżet ten zostanie jeszcze zwiększony, bowiem wciąż powołujemy nowe programy - powiedział szef resortu. Dodał, że MSiT stwarza warunki do uprawiania sportu, ale zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej to ważna rola wszystkich. - Uzmysławiać, że nie ma lepszej drogi do kształtowania zdrowia i charakteru niż sport, to wielkie wyzwanie przed wszystkimi: rodzicami, pedagogami, przed każdym z nas. Zaszczepienie miłości do sportu u dzieci to gwarancja sprawności fizycznej i zmniejszenia otyłości w społeczeństwie - mówił.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock