Dodatkowe 300 zł na dziecko od państwa. Premier podpisał rozporządzenie

Z kraju

Rząd proponuje 300 zł dla każdego dziecka przed rozpoczęciem roku szkolnegoTVN24 BiS
wideo 2/4

Premier Mateusz Morawiecki w piątek podpisał rozporządzenie w sprawie uruchomienia programu "Dobry start", który zakłada wypłatę 300 złotych na dziecko z przeznaczeniem na wyprawkę szkolną. Wnioski o wypłatę środków rodzice będą mogli składać od 1 lipca drogą elektroniczną.

Jak wskazywali autorzy przepisów w uzasadnieniu do projektu, "głównym celem programu jest wyrównanie szans wśród uczniów, dlatego wsparciem z programu zostaną objęte rodziny z dziećmi na utrzymaniu w wieku szkolnym bez względu na dochód".

Wypłata 300 złotych będzie realizowana w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego. Program wystartuje już w tym roku i ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018-2019.

Podobnie jak w przypadku 500 plus, wnioski o wypłatę 300 złotych będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia - drogą tradycyjną, czyli w urzędzie lub drogą pocztową.

W przypadku prawidłowo wypełnionego wniosku w okresie lipiec-sierpień wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do końca września.

Za przyznawanie i wypłatę świadczeń mają odpowiadać gminy. W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej będzie to powiat.

Program ma kosztować 1,44 miliarda złotych rocznie i ponad 16 miliardów złotych w dziesięć lat.

Dla kogo?

Świadczenie przysługiwać będzie na dzieci uczące się do ukończenia przez nie 18. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24. roku życia.

Na dzieci, które nie są niepełnosprawne i już ukończyły 18. rok życia, świadczenie "Dobry start" będzie przysługiwać, jeśli będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. rokiem życia, ale jedynie do ukończenia przez nie 20. roku życia (świadczenie przysługuje także przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia).

Przy okazji podpisania rozporządzenia w sprawie programu "Dobry start" Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na Twitterze zamieściła specjalny filmik.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: