Mosty plus mają "łączyć Polskę". Morawiecki zapowiada 22 nowe przeprawy

Z kraju

Morawiecki: zbudujemy 22 mostytvn24
wideo 2/2

Rząd przygotował program budowy 22 nowych mostów, między innymi na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i Warcie, w miejscach, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów - poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński dodał, że budowa mostów będzie dofinansowana w 80 procentach, a minimalny wkład własny samorządów wyniesie 20-25 procent.

Premier mówił, że Polska ma piękne tradycje i znakomitych inżynierów specjalizujących się w sztuce budowy mostów. - My chcemy budować mosty również po to, żeby łączyć Polskę (...), chcemy tworzyć szanse do rozwoju dla mniejszych ośrodków, dla ośrodków powiatowych. A tutaj mosty są w szczególności potrzebne - podkreślił. Dodał, że przez poprzednie 25 lat mieliśmy do czynienia z rozwojem niezrównoważonym, gdzie wielkie aglomeracje rozwijały się szybciej.

Kto za to zapłaci?

Stronę finansową programu Mosty plus opisywał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Mosty mają budować samorządy, ale ze wsparciem państwa. - Oferujemy bardzo dobre warunki finansowe - mówił Kwieciński. - Zakładamy dofinansowanie w wysokości do 80 proc., zarówno do dokumentacji, jak i samej inwestycji. Zakładamy minimalny wkład własny w wysokości 20-25 proc. - dodał. W środę, jak poinformował Kwieciński, będzie zaprezentowane pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, jednak lokalizacja jest na razie tajemnicą. - Jak wszystkie programy, które nasze ministerstwo przygotowuje i realizuje, ten program będzie skutecznie realizowany do 2025 roku - zapowiedział.

Gdzie powstaną mosty?

Kwieciński podkreślił, że "priorytetowych" mostów jest około 20. - Szacowany koszt tych inwestycji (...) to 2,3 miliarda złotych. Te projekty znajdują się w dziewięciu województwach na ośmiu rzekach - powiedział Kwieciński. W województwie mazowieckim są trzy rekomendowane inwestycje na Wiśle: "pomiędzy Dęblinem a Górą Kalwarią, w okolicach Kozienic i Maciejowic (...), pomiędzy Górą Kalwarią a Warszawą - w okolicach Konstancina Jeziorny i Otwocka, Karczewa; dalej na Wiśle pomiędzy Warszawą a Nowym Dworem Mazowieckim na wysokości Jabłonny i Łomianek" - wymienił szef resortu inwestycji i rozwoju. Inne rekomendowane inwestycje znajdują się, jak dodał, na Warcie w Lubuskiem pomiędzy Międzychodem a Santokiem na wysokości miejscowości Przytoczna. Na Bugu planowany jest most między Tonkielami i Nurem. - Konkretnie jest to pomiędzy gminami Perlejewo i Jabłonna Lacka - zaznaczył. W woj. mazowieckim na Bugu planowana jest przeprawa między Wyszkowem a Serockiem, stanowiąca połączenie gmin Dąbrówka i Somianka; na rzece Narwi przeprawa ma powstać między Różanem a Pułtuskiem (dokładnie między gminami Szelków i Obryte). - Dalej mamy na Wiśle jeszcze przeprawę mostową pomiędzy Nowym Dworem Mazowieckim a Wyszogrodem - pomiędzy gminami Czerwińsk nad Wisłą i Leoncinem - powiedział. Na Odrze rekomendowana jest przeprawa mostowa pomiędzy Raciborzem i Kędzierzynem-Koźlem (konkretnie pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), w woj. dolnośląskim most ma połączyć Wrocław i Ciechanów na wysokości Obornik Śląskich - utworzy połączenie z gminą Miękinia - wskazał Kwieciński. Przeprawa na Odrze ma powstać także między Ciechanowem i Głogowem; ma to być połączenie w okolicach Bełcza Wielkiego pomiędzy gminami Pęcław i Niechlów. Kolejna przeprawa zostanie wybudowana "na Odrze w Lubuskiem pomiędzy Zieloną Górą i Krosnem Odrzańskim" - mówił minister, dodając, że będzie to połączenie między gminami Sulechów i Czerwieńsk. Na Warcie w woj. wielkopolskim ma powstać przeprawa między Kołem i Koninem pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk, przeprawa między Koninem i Śremem - między gminami Żerków i Miłosław. - I kolejna przeprawa na Warcie w Wielkopolskim pomiędzy Śremem i Poznaniem na wysokości Brodnicy - wskazał szef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Także na Warcie powstanie przeprawa pomiędzy Obornikami i Wronkami - dokładnie pomiędzy Obornikami a Obrzyckiem. W Podkarpackiem most ma powstać na Sanie pomiędzy Jarosławiem i Leżajskiem na wysokości Jarosławia. Przeprawa mostowa planowana jest również na Noteci w woj. wielkopolskim na odcinku pomiędzy Czarnkowem i Wieleniem - między gminami Czarnków i Lubasz. Na Pilicy w Łódzkiem most ma powstać między Przedborzem i Sulejowem - dokładnie pomiędzy gminami Aleksandrów i Ręczno. - I na Wiśle w województwie lubelskim koło Kazimierza Dolnego pomiędzy gminami Kazimierz Dolny - Janowiec - powiedział Kwieciński.

Autor: tol / Źródło: PAP