Polskie niebo traci szefa. Kopacz odwołała prezesa Agencji Żeglugi Powietrznej

TVN24 Biznes

| Lotnisko ChopinaCelem agencji jest zapewnienie bezpieczeństwa statków powietrznych

Premier Ewa Kopacz, na wniosek ministra właściwego ds. transportu, odwołała Krzysztofa Kapisa z funkcji prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - poinformował w środę resort infrastruktury.

Z komunikatu resortu wynika, że od 11 lutego 2015 roku funkcję prezesa pełni dotychczasowa wiceprezes PAŻP Magdalena Jaworska.

Komisja konkursowa wyłoniła Krzysztofa Kapisa na prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w październiku 2013 r.

Kapis został powołany na prezesa PAŻP w październiku 2013, a wcześniej, od lipca, był zastępcą prezesa Agencji. Przed podjęciem pracy w PAŻP Kapis był dyrektorem departamentu lotnictwa w ministerstwie transportu. W 2006 r. był prezesem Polskich Linii Lotniczych, w latach 2003-2006 - wiceprezesem ds. ekonomiczno-prawnych. Był także prezesem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jako prezes PAŻP Kapis odpowiadał m.in. za prace związane z nowym systemem zarządzania ruchem lotniczym Pegasus 21. Dzięki temu systemowi kontrolerzy ruchu lotniczego mogą obsłużyć większą liczbę samolotów na polskim niebie.

Magdalena Jaworska została powołana na wiceprezesa PAŻP ds. finansowo-administracyjnych we wrześniu 2014 r. przez ówczesną wicepremier, minister infrastruktury Elżbietę Bieńkowską.

Co robi PAŻP?

Agencja zajmuje się zarządzaniem przestrzenią powietrzną i przepływem ruchu lotniczego. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa statków powietrznych, czyli np. zachowaniu bezpiecznych odległości pomiędzy samolotami oraz w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji udzieleniu pilotowi pomocy.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | Lotnisko Chopina