TVN24 Biznes | Z kraju

"Przygotowujemy się do pole position". Premier o walce z koronawirusem

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o ratowaniu miejsc pracy
Premier Morawiecki o ratowaniu miejsc pracyTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o ratowaniu miejsc pracy

Po 100 dniach od ogłoszenia stanu epidemii przekazaliśmy 100 miliardów złotych na ratowanie pięciu milionów miejsc pracy - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Przygotowujemy się do pole position, do bardzo dobrej pozycji startowej w tej kolejnej fazie walki o jak najszybsze wyjście z koronawirusa - dodał szef rządu.

Morawiecki na konferencji, podczas której podsumował działanie rządowych programów antykryzysowych, podkreślił, że kryzys wywołany przez pandemię spowodował jednoczesne uderzenie w podaż, popyt, płynność firm i niósł zagrożenie rosnącym bezrobociem.

Według niego, decyzje podjęte przez rząd po wybuchu epidemii były najlepszymi z możliwych. - Pandemia nie jest jeszcze całkiem za nami, ale fakt, że mamy ją już w znacznym stopniu pod kontrolą, napawa mnie optymizmem i daje dobry asumpt na przyszłość, daje dobre możliwości szybkiego wychodzenia z tego kryzysu - mówił szef rządu.

- Dziś jest ten wielki dzień, kiedy mogę powiedzieć, że na 100 dni po ogłoszeniu tego stanu epidemii mamy już przekazanych 100 miliardów złotych na ratowanie pięciu milionów miejsc pracy i ten ratunek przyszedł w porę. Widzimy porównanie do innych krajów od nas znacząco bogatszych, bardziej zamożnych, jak Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Belgia - tam znacznie gorzej poradzono sobie z pandemią - dodał Morawiecki.

Wyjście z kryzysu

- Dzisiaj przygotowujemy się do pole position, do bardzo dobrej pozycji startowej w tej kolejnej fazie walki o jak najszybsze wyjście z koronawirusa - zapewnił.

- Widzę, obserwując dane, także te dzisiejsze, także te coraz bardziej optymistyczne, o tym, że wbrew konsensusowi rynkowa sprzedaż detaliczna w maju ma się dużo lepiej, niż założenia rynkowe. Dzisiaj widzę, że mamy szanse na wyjście z kryzysu w kształcie litery V, czyli szybkie odbicie gospodarki - mówił szef rządu.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2020 r. spadła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,9 proc. Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w maju rdr o 12,9 proc. i wzrost mdm o 8,1 proc.

Autor:kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości