Premier i minister pracy spotkały się z prezes ZUS

Z kraju

tvn24Premier Beata Szydło powołała Gertrudę Uścińską na stanowisko prezesa ZUS 11 lutego br.

Premier Beata Szydło i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska spotkały się w środę w siedzibie ZUS z prezesem tej instytucji Gertrudą Uścińską. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, rozmowa dotyczyła m.in. planów ZUS i procedur, które chce wprowadzać nowe kierownictwo.

- To było spotkanie, na którym pani profesor Uścińska zaprezentowała jak funkcjonuje ZUS na co dzień. Wypunktowała problemy organizacyjne, z jakimi ZUS się zmaga. Chodzi o pewne niedookreślenie kompetencji, również niemoc w podejmowaniu decyzji. Pani profesor wprowadza nowe rozwiązania, nowe procedury, które przyśpieszą i ułatwią funkcjonowanie tej instytucji - powiedział Bochenek po spotkaniu. Jak dodał, prezes Uścińska mówiła też o wdrożeniu systemów informatycznych, które służą obsłudze świadczeń.

Skuteczność i terminowość

Uścińska w wywiadzie dla PAP z początku kwietnia powiedziała, że jej priorytety jako szefowej wynikają wprost z ustawy o ubezpieczeniach społecznych - Zakład ma skutecznie pobierać składki i terminowo wypłacać świadczenia. Wszelkie pozostałe funkcje muszą być temu podporządkowane i wspierać te dwa podstawowe zadania. Zapowiedziała przegląd obecnej polityki kadrowo–finansowej i podjęcie starań o wzrost wynagrodzeń, które w ZUS są niskie. W ocenie prof. Uścińskiej wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wymaga zmiany, bo w społecznym odbiorze ZUS niezasłużenie oceniany jest słabo. Pytana o plany obniżenia wieku emerytalnego, zapewniła, że ZUS sobie poradzi. Premier Beata Szydło powołała Gertrudę Uścińską na stanowisko prezesa ZUS 11 lutego br. ZUS nie miał prezesa od 1 kwietnia 2015 r., gdy odszedł poprzedni prezes Zbigniew Derdziuk; od tego czasu obowiązki pełniła wiceprezes Elżbieta Łopacińska.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24