Tankowanie w Polsce może podrożeć. Sprawdź, co decyduje o cenie paliwa

Z kraju

17.02.2017 | Wyższe OC za wykroczenia drogowe? Ministerstwo otwarte na pomysł ubezpieczycieliFakty TVN
wideo 2/4

Akcyza, koszt zakupu surowca w rafinerii, marża oraz VAT - to składniki decydujące o cenie paliw. Do tego grona należy również opłata paliwowa, która już wkrótce może wzrosnąć, nawet o 20 groszy. - Jeżeli pojawia się pomysł podniesienia opłaty paliwowej i utworzenia funduszu budowy dróg, który pozwoli zwiększyć inwestycje przede wszystkim w Polsce lokalnej to należy go rozważyć - powiedziała premier Beata Szydło.

Premier pytana na czwartkowej konferencji prasowej, czy popiera pomysł ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka podniesienia opłat paliwowych i przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków na Fundusz Dróg Samorządowych podkreśliła, że projekt w tej sprawie dopiero zapowiadają posłowie.

Ceny paliw

- Polska potrzebuje nowych dróg, nowych traktów, nowej infrastruktury, mówią o tym chociażby samorządowcy, więc ja jestem jak najbardziej za tym, aby utworzyć taki fundusz, który pozwoli zwiększyć inwestycje, również, a może przede wszystkim inwestycje w Polsce lokalnej, na drogach powiatowych, na drogach gminnych, które zawsze odczuwają brak doinwestowania - powiedziała. - Jeżeli w tej chwili pojawia się taki pomysł, należy go oczywiście rozważyć, zastanowić się nad jego przyjęciem, nie twierdzę, że to jest zły pomysł. Uważam, że może być ciekawym rozwiązaniem i chcę też podkreślić, że zwiększenie opłaty paliwowej wcale nie musi oznaczać, bo czytam też w mediach, że od razu jest takie proste przełożenie, że zwiększy się cena benzyny - nie jest to oczywiście uzależnione - dodała. Według premier może się okazać, że zwiększenie opłaty paliwowej i przeznaczenie uzyskanych środków na Fundusz Dróg Samorządowych nie będzie skutkowało zwiększeniem cen paliw. Szefowa rządu podkreśliła również, że chwili obecnej projekt jest dopiero przygotowany, a dobrym momentem do dyskusji będzie rozpoczęcie jego procedowania.

Składniki ceny paliwa

Opłata paliwowa stanowi 3 procent ceny benzyny bezołowiowej 95 oraz 7 procent oleju napędowego. To jednak nie jedyny składnik decydujący o tym, ile kierowcy muszą płacić na stacjach. W tym gronie wyróżniamy bowiem jeszcze: akcyzę, koszt zakupu w rafinerii, marżę detaliczną oraz VAT.

Po ewentualnym wprowadzeniu wyższej o 20 groszy opłaty paliwowej, wskaźnik może wzrosnąć. O ile, tego jednak nie wiadomo.

Składniki ceny paliwtvn24
Składniki ceny paliw, po planowanych zmianachtvn24

Od kiedy

Minister Adamczyk był pytany w czwartek przez dziennikarzy o doniesienia medialne na temat podwyżki opłaty paliwowej, która miałaby nastąpić w trakcie wakacji.

"Rzeczpospolita" podała, że w najbliższych dniach do marszałka Sejmu ma trafić poselski projekt o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Fundusz ma być finansowany z podwyższenia opłaty paliwowej o 20 groszy, co spowoduje podniesienie między innymi cen benzyny. Połowa pieniędzy z tego fundusz ma zasilić Fundusz Dróg Samorządowych, a druga połowa - Krajowy Fundusz Drogowy. Adamczyk przypomniał, że od długiego czasu samorządy postulują zwiększenie pomocy państwa na budowę i modernizację dróg samorządowych. - Nie mogę dzisiaj odpowiedzieć, co postanowi suweren. Czy ten projekt jest? Nie mam wiedzy, żeby był złożony. Nie wiemy, co postanowi suweren, na jakiej wysokości ustali te opłaty. Jedno jest pewne, że zapowiadana na wakacje opłata nie wejdzie w życie, bo proces legislacyjny na to nie pozwoli - powiedział.

Autor: mb/ms,gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: