Premier zapowiada podwyżki zasiłków. "Do połowy minimalnego wynagrodzenia"

Z kraju

tvn24Minister Rafalska o podwyżkach zasiłków

W tym roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia - poinformowała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu w ramach przeglądu resortów. Minister Rafalska zapowiedziała też reformę urzędów pracy.

W ramach przeglądu resortów szefowa rządu spotkała się z szefową MRPiPS i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Celem zaplanowanego na dwa tygodnie przeglądu jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu. - W tym roku pani minister Rafalska, tak uzgodniłyśmy, będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po tym spotkaniu.

Odnosząc się do kwestii szefowa MRPiPS wskazywała, że wymaga to jednak jeszcze uzgodnień z ministrem finansów. - Sytuacja Funduszu Pracy pozwoliłaby na sfinansowanie wyższych zasiłków dla osób bezrobotnych - zaznaczyła Rafalska.

Pomoc do 500 plus

Premier zapowiedziała, że wraz z minister rodziny będzie również pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi.

- Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji - powiedziała premier.

Szydło dodała, że ministerstwo obecnie dokona analizy i przeglądu, które z tych proponowanych rozwiązań staną się podstawą programu rządowego, który zostałby przyjęty w tym roku. - Byłoby to uzupełnienie programu Rodzina 500 plus - powiedziała Szydło.

Podczas konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło minister rodziny zwróciła również uwagę, ze bieżący rok będzie pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania programu Rodzina 500 plus. - Chcę z całą mocą podkreślić, że mam zagwarantowane pełne finasowanie i koszt finasowania 12 miesięcy prowadzenia tego programu to dokładnie 23 mln 166 mln zł, łącznie z obsługą tego zadania, bo samorządy dostaną na ten cel określone środki - powiedziała Rafalska.

Jak podkreśliła, dzięki m.in. tym nakładom ogólne nakłady z budżetu państwa na politykę rodzinną wzrosły do poziomu 3,66 proc. PKB. - To jest naprawdę spory wzrost. 2,5 pkt. proc. PKB to były nakłady w minionym roku. To jest już powód do mówienia o tym, że jest to wysoki poziom finansowania polityki rodzinnej - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Minister Rafalska o 500 plustvn24

Reforma urzędów pracy

To jednak nie koniec zmian. Minister Rafalska zapowiedziała bowiem reformę urzędów pracy.

- Bardzo byśmy chcieli zreformować urzędy pracy. Na tyle przeprowadzić skuteczną reformę urzędów pracy, żeby wydatkowanie wielu miliardów złotych z Funduszu Pracy było efektywniejsze i lepsze. Chcielibyśmy, żeby ta reforma weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, więc cały wysiłek i trud legislacyjny musiałby być natychmiast podjęty, bo to duże wyzwanie - powiedziała szefowa resortu rodziny.

Praca dla cudzoziemców

Jednocześnie Rafalska zwracała uwagę, że sytuacja na rynku pokazuje, że w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy. - Z całą pewnością ta sytuacja, która jest na rynku pracy wyraźnie nam pokazuje, że w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy. Nad rozwiązaniami korzystnymi dla emigrantów pracuje zespół pod kierunkiem wiceministra rozwoju (Jerzego -red.) Kwiecińskiego - powiedziała na konferencji prasowej Rafalska, pytana o dostęp cudzoziemców do rynku pracy. Podkreśliła, że MRPiPS przygotowało propozycje wdrożenia unijnej dyrektywy w tym zakresie. - Jesteśmy do tego zobowiązani. Nie mamy tu jeszcze wypracowanego wspólnego stanowiska z ministrem rozwoju, ale myślę, że to w najbliższych dniach się stanie - powiedziała Rafalska. - Jest to polityka zachęcająca do przyjęcia tu obcokrajowców ze Wschodu, natomiast mój resort też stoi na stanowisku, że ona musi być w jakiś sposób kontrolowana - dodała.

Rafalska: dostęp cudzoziemców do rynku pracy musi być kontrolowanytvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: