Z kraju

Potężne podwyżki cen wody i posady dla "córek rybaka". Szydło wstrzymała projekt

Z kraju

[object Object]
Ceny za wodę pójdą w góre. Kiedy dostaniemy wyższe rachunki?
wideo 2/2

Na wniosek premier Beaty Szydło z piątkowego porządku obrad Sejmu zdjęte zostało trzecie czytanie projektu Prawa wodnego. Od prezesa, po dyrektorów zlewni, wszyscy będą powoływani - bez konkursów, to dopuści rzesze "Misiewiczów", "PiSiewiczów", "Sadurskich", "córek leśnika" - uważają posłowie Platformy Obywatelskiej. Nowoczesna wskazała, że podwyżki cen za wodę wyniosą od 96 do 115 zł na każdego Polaka rocznie.

Na wniosek premier Beaty Szydło z piątkowego porządku obraz Sejmu zdjęte zostało trzecie czytanie rządowego projektu ustawy Prawo wodne. Szefowa rządu oświadczyła, że projekt zostanie zdjęty z powodu zgłoszonych wątpliwości.

PO skrytykowała projekt. Mamy wrażenie, że ta ustawa zakończy się "córką rybaka" - ironizowali posłowie Platformy.

Nie będzie podwyżek?

Trzecie czytanie miało rozpocząć się od przedstawienia wniosku o odrzucenie projektu w całości. Przed jego rozpatrzeniem z pytaniem wystąpił poseł Nowoczesnej Marek Sowa. Jak mówił, w Ocenie Skutków Regulacji projektu jest zapisane, że w pierwszym roku jego obowiązywania koszty ustawy sięgną 3,6 mld zł, a w drugim roku - ponad 4,3 mld.

- To jest od 96 do 115 złotych na każdego Polaka rocznie - stwierdził Sowa.

Występujący po nim Janusz Cichoń z PO oświadczył, że ustawa to nowe, wyższe podatki.

- Stawki maksymalne zapisane w ustawie przeczą twierdzeniom, że nie będzie żadnych podwyżek - mówił, dodając, że zawarte w ustawie zabezpieczenia przed skokowym wzrostem cen wody "są fikcją".

Cichoń przytoczył też szacunki Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, według których, "wykorzystanie w pełni zapisów ustawy" to dla branży energetycznej koszty w wysokości nawet 18 mld zł rocznie.

- Co oczywiście elektrownie przeniosą na polskie gospodarstwa domowe - mówił. - Wodociągi polskie szacują, że skutki to podwyżka o 40 złotych rocznie na jednego członka rodziny - dodał.

Decyzja premier

Szefowa rządu podkreślała, że projekt nie zakłada podwyżek cen wody.

- Państwo wprowadzacie w błąd i siejecie niepotrzebną panikę - zwróciła się Szydło do przedmówców. - Ponieważ są wątpliwości, a my zobowiązaliśmy się, że będziemy słuchać ludzi i będziemy starali się wprowadzać w dialogu te przepisy, których ludzie oczekują, w związku z tym dzisiaj nie będziemy pracować nad tym projektem - mówiła premier. Podkreśliła, że przepisy wprowadzają unijną dyrektywę, a winą za ich wcześniejsze nieprzyjęcie obarczyła poprzednie rządy. Poseł PO Janusz Cichoń mówił na późniejszej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt wymaga "głębszej" refleksji. - Ten projekt, niestety, nie gwarantuje utrzymania cen wody i usług wodnych na dotychczasowym poziomie. Będzie rodził konsekwencje w postaci wzrostu kosztów utrzymania polskich rodzin - powiedział.

Bez konkursu

Zdaniem Krystyny Sibińskiej (PO) propozycja PiS to kolejna ustawa kadrowa. - Proszę sobie wyobrazić, że Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie", które będą zarządzały olbrzymim majątkiem, będą w swoich zasobach miały olbrzymią ilość pracowników, będą zarządzani przez ludzi, którzy zostaną powołani (bez konkursu) - zaznaczyła. - Od prezesa, po dyrektorów zlewni, wszyscy będą powoływani - bez konkursów, bez znajomości rzeczy. To jest kolejna ustawa, która będzie dopuszczała rzesze "Misiewiczów", "PiSiewiczów", "Sadurskich", "córek leśnika". Mamy wrażenie, że jest to kolejna ustawa, która zakończy się "córką rybaka" - zaznaczyła posłanka Platformy. Według Gabrieli Lenartowicz (PO) partia rządząca chce zapewniać pracę "dla swoich". Projektowane przepisy zakładają przede wszystkim pełne wdrożenie unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Oznacza to m.in., że gospodarowanie wodami musi uwzględniać zasadę pełnego zwrotu kosztów za usługi wodne. Uchwalenie nowego prawa pozwoli spełnić warunki wstępne dyrektywy, a co za tym idzie - umożliwi wykorzystanie 3,5 miliarda euro z funduszy europejskich m.in. na inwestycje przeciwpowodziowe.

Maksymalne stawki

Podczas prac w Sejmie wiceminister środowiska Mariusz Gajda przyznawał, że ustawa jest "trudna i skomplikowana" i wpływa na całe społeczeństwo. Zaznaczył przy tym, że w ustawie zapisane są maksymalne stawki opłat za wodę i "do tych stawek prawdopodobnie będziemy dochodzić nie w ciągu czterech lat, a raczej pięciu-sześciu". Przekonywał, że woda jest takim samym surowcem jak każdy inny, a dodatkowo w Polsce jest ona bardzo tania, choć zasoby wodne są bardzo niskie.

- Trzeba wodę zacząć szacować. Nie będzie podwyżek dla odbiorców indywidualnych - zapewniał Gajda. Według zapewnień resortu środowiska wprowadzenie nowego Prawa wodnego nie przewiduje skokowych podwyżek opłat za pobór wody dla mieszkańców. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2019 r. - Jeżeli zajdzie taka konieczność, to będą one wzrastały stopniowo, po wykonaniu analiz społeczno-ekonomicznych - przekonywał Gajda. Wiceminister wyjaśniał, że nowe regulacje wprowadzą jedynie opłatę stałą w celu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych. - Z tego tytułu koszty roczne dla 4-osobowej rodziny wzrosną maksymalnie o 20 zł rocznie - podkreślał.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości