Podwyżka cen wody. Pięć najważniejszych faktów

Z kraju

ShutterstockWoda będzie droższa z powodu nowelizacji Prawa wodnego

Od 5 do nawet 25 proc. - o tyle średnio mogą wzrosnąć ceny wody w przyszłym roku, jeśli w życie wejdą zmiany w Prawie wodnym. Tak duża podwyżka może okazać się wielkim obciążeniem dla rodzinnych i firmowych budżetów. Rząd ma się zająć projektem zmian w prawie już w przyszłym tygodniu. Sprawdź, co szykuje.

Wprowadzenie w życie nowego Prawa wodnego może doprowadzić do dużego wzrostu stawek i opłat za wodę. Projektowane przepisy wdrażać mają do polskiego prawa przepisy unijne – art. 9 Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW), który mówi o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Bez implementacji tego artykułu nie będzie się można starać o fundusze unijne np. na infrastrukturę przeciwpowodziową.

Oto najważniejsze fakty związane z możliwą podwyżką cen opłat za wodę:

1. Nowa instytucja przypilnuje cen

Przeciętne wydatki na wodę wynosiły w ubiegłym roku niewiele ponad 28 zł miesięcznie na osobę - podaje GUS. Czteroosobowa rodzina płaci zaś rocznie na ten cel ok. 1152 zł.

Ministerstwo Środowiska ocenia, że wzrost opłat wyniesie 10-15 groszy za metr sześcienny wody. Przeciętny Polak zapłaci ok. 5 proc. więcej lub ok. 1 zł miesięcznie więcej - ocenia resort środowiska, co w skali roku daje 12 złotych na osobę i 48 zł na czteroosobową rodzinę.

Wiceminister odpowiedzialny za projekt Mariusz Gajda przyznał, że podniesienie stawek może stać się pretekstem dla wodociągów do wprowadzania wyższych podwyżek. Dlatego też zapowiedział, że powstanie urząd regulacji cen wody, który miałby temu przeciwdziałać.

2. Skala podwyżek

Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" (IGWP) obliczyła jednak, że po wejściu w życie nowego Prawa wodnego roczne wydatki czteroosobowej rodziny wzrosną rocznie o 80-88 zł.

Według izby, przeciętnie można spodziewać się wzrostu cen wody o około 15-17 proc., ale w najbardziej pesymistycznym scenariuszu podwyżki mogą sięgnąć 25 proc. Jak oblicza IGWP, najbardziej mogą ucierpieć mieszkańcy Włocławka. Ich rachunki wzrosną o 24,6 proc. O ponad 20 proc. mogą wzrosnąć także ceny wody w Lęborku i Warcie. W Warszawie podwyżka to 18,3 proc., Krakowie - 16,4 proc., Wrocławiu - 13,6 proc., Gdańsku - 14,2 proc. 3. Opłaty dla firm

Opłatami za pobór wody zostaną objęci także przedsiębiorcy, jak rolnicy, energetyka czy hodowcy ryb. Wiceminister środowiska Mariusz Gajda mówił, że firmy wodociągowe po zmianach mają płacić 40 gr za 1 tys. litrów wody, podczas gdy dotychczas opłat prawie nie było.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego wyliczyło, że dla przemysłu - w zależności od rodzaju działalności - wzrost może wynosić między 23,58 proc. a 66,12 proc. Wówczas przy maksymalnym wzroście cena wyniosłaby 6,62 zł za m sześc. wody, zamiast dotychczasowej 3,99 zł za m sześc.

4. Na jakim etapie jest projekt?

Projekt zmiany Prawa wodnego został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Według ostatniej zapowiedzi rząd ma się zająć nowelizacją Prawa wodnego na początku października, czyli w następnym tygodniu. Problem w tym, że nowelizacji Prawa wodnego sprzeciwili się m.in. marszałkowie województw, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych, radni Częstochowy. Ich zdaniem, prawo może oznaczać nieakceptowalny społecznie poziom cen za wodę. 5. Kiedy wejdzie w życie?

Według planów zmiany przepisów mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Taryfy dla klientów zatwierdzają z kolei lokalne władze i wodociągi.

Jak zmienią się ceny wody? Zobacz materiał TVN24 BiS:

Ceny wody mogą wzrosnąć nawet o 25 procent. Zobacz gdzieTVN24 BiS

Autor: msz//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock