Dodatkowe pieniądze na emeryturze. "Każdy, kto wpłacił 100 złotych, ma drugie 100 złotych"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes PFR o wdrożeniu PPK (materiał z 2021 roku)
Prezes PFR o wdrożeniu PPK (materiał z 2021 roku)PFR/TVN24
wideo 2/7
PFR/TVN24Prezes PFR o wdrożeniu PPK

Środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planach Kapitałowych przekroczyły właśnie dziewięć miliardów złotych - poinformował w mediach społecznościowych wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Zaznaczył, że ponad połowa zgromadzonych w PPK pieniędzy pochodzi od firm i państwa.

Bartosz Marczuk poinformował w poniedziałek rano na Twitterze, że środki zgromadzone w PPK przekroczyły właśnie 9 mld zł.

"Ale uwaga. Tylko 49,2 proc. tych pieniędzy pochodzi od uczestników. Reszta od firm (37,3 proc.) i państwa (13,5 proc.). Zatem: każdy, kto wpłacił 100 zł do PPK ma drugie 100 zł ekstra. PPK: najbardziej opłacalny sposób oszczędzania w Polsce" - napisał wiceprezes PFR.

Stan konta w ramach PPK

Środki gromadzone w ramach PPK są inwestowane, między innymi w akcje i obligacje. To, jaka część jest inwestowana w udziały spółek, a jaka w obligacje, zależy od wieku pracownika. "Im bliżej emerytury jesteśmy, tym więcej oszczędności będzie inwestowane w obligacje – czyli te bezpieczniejsze instrumenty dłużne" - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju.

Kwota, która finalnie znajduje się na naszym rachunku w ramach PPK, zależy więc także do sytuacji na giełdzie. Może się zdarzyć, że jest niższa niż suma wpłat pracownika, pracodawcy i dopłaty od państwa.

Stan środków zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych można sprawdzić na stronie mojeppk.pl.

WIG20 - wykres rocznystooq.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny (można się wypisać) i powszechny system długoterminowego oszczędzania z myślą o dodatkowych pieniądzach na emeryturze (środki, poza kilkoma wyjątkami, można wypłacić po ukończeniu 60 lat). Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Dopłata z Funduszu Pracy wynosi 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo w pierwszym roku pracownicy otrzymują także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości