Dwa tysiące umów, pierwsze pieniądze pobrane z pensji. Rusza emerytalna rewolucja

Z kraju

Bartosz Marczuk o PPKtvn24bis
wideo 2/35

Prawie 2,3 tysiąca firm ma już umowy na prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych i jest to 60 procent przedsiębiorstw z pierwszej fali - poinformował na Twitterze wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

"W tej chwili mamy już 2296 umów, jakie zawarły duże firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich PPK. To już prawie 60 proc. firm z 1. fali. Tempo podpisywania w ostatnich dniach szybkie" - napisał.

Pod koniec września Marczuk mówił dziennikarzom, że umowy takie podpisało 1320 firm.

Od lipca Pracownicze Plany Kapitałowe wdrażają największe przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Umowy o prowadzenie PPK powinny być podpisane w tym przypadku najpóźniej 12 listopada.

Zobowiązanych do wprowadzenia PPK jest ok. 4 tys. największych firm.

O tym, że pojawiły się już pierwsze wpłaty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, informował na początku października prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. "We wrześniu pojawiły się już pierwsze wpłaty do #PPK! W pierwszych 8 firmach większość pracowników uczestniczy w #PPK - średnia partycypacja wynosi w nich 62 proc." - pisał na Twitterze szef PFR.

Borys zaznaczył, że to początek, "ale ten wynik jest obiecujący". "Pełne upowszechnienie programu to praca na lata" - podkreślił.

Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK to dobrowolny (można się wypisać) i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób. Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić. Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. Dodatkowo, w pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. PFR liczy, że w ciągu 4-6 lat udział pracowników w programie PPK osiągnie 70 proc.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP