Ze „śmieciówką” do związku zawodowego. Rząd szykuje zmiany po wyroku TK

Z kraju

TVNPracownicy na „śmieciówkach” mogą być w związkach zawodowych

Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, realizujący wtorkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zostanie złożony przez rząd jako jeden z pierwszych zaraz po powołaniu Rady Dialogu Społecznego - zapowiada wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Wyrok TK oznacza, że do związków mogą należeć zatrudnieni na "śmieciówkach".

Potrzeba zmian

- Trybunał mówił o konieczności niezwłocznego przygotowania projektu nowelizacji ustawy, projekt ten zostanie złożony przez rząd jako jeden z pierwszych, zaraz po powołaniu Rady Dialogu Społecznego, czyli po przyjęciu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego; ten projekt w najbliższym czasie powinien stanąć na rządzie - powiedział wiceminister Męcina.

Rzecznik MPiPS Janusz Sejmej dodał, że projekt realizujący orzeczenie TK będzie jednym z pierwszych, który zostanie przedstawiony Radzie po jej ukonstytuowaniu się, czyli - jak zaznaczył - po kilku miesiącach. Podkreślił, że resort nie wyobraża sobie, by tak ważnego projektu nie przedstawić Radzie, ponieważ zarówno pracodawcy, jaki i związkowcy mogą mieć jakieś dodatkowe propozycje do projektu.

Męcina zapewnił, że rozszerzenie prawa koalicji, czyli zrzeszania się, o osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych od dawna było przedmiotem analiz i prac rządowych. Męcina poinformował, że ponad rok temu minister pracy zwrócił się do Międzynarodowej Organizacji Pracy o pomoc techniczną i o konsultacje w zakresie niezbędnego rozszerzenia tego prawa.

Trzy miliony osób

- Zgodnie z zaleceniami ekspertów z Międzynarodowej Organizacji Pracy rząd przygotował regulacje, które dają uprawnienia do zrzeszania się i wstępowania do związków zawodowych osobom, które pracują na umowach cywilno-prawnych. Ta kwestia była także dyskutowana wstępnie z przedstawicielami i kierownictwem organizacji pracodawców i związkowców - zaznaczył wiceminister. O zbadanie zgodności z konstytucją i prawem międzynarodowym przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do Trybunału Konstytucyjnego Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Według szacunków OPZZ łącznie liczba osób, które teoretycznie mogłyby być zainteresowane zrzeszaniem się, a do tej pory nie miały takiej możliwości, przekracza 3 mln.

Rząd boi się przegranej?

Przedstawiciele OPZZ i "S" oczekują jak najszybszego wdrożenia wyroku TK do polskiego prawa. - Rząd teraz boi się wyborczej porażki i znajduje się w defensywie. W kontekście wyborów sądzimy, że rząd będzie podejmował działania. Dodatkowo dostał jasny sygnał, że obecne rozwiązania są sprzeczne z konstytucją. Mam nadzieję, że uda się jeszcze przed wyborami coś w tej sprawie zdziałać - powiedział ekspert OPZZ Piotr Szumlewicz. Rząd niezwłocznie powinien skierować do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych - uważa przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock