Liczysz na podwyżkę? Musisz poczekać do przyszłego roku

Deutsche BankW większości branż podwyżki będą w 2015 roku minimalne albo nie będzie ich wcale

O znaczący wzrost płac będzie w 2015 r. trudno – donosi "Rzeczpospolita". Specjaliści i menedżerowie szykujący się w tym roku do zmiany pracodawcy nie powinni liczyć na wyższą pensję. Chyba że są w grupie poszukiwanych fachowców.

- W większości branż podwyżki będą w 2015 roku minimalne albo nie będzie ich wcale. Nie odnotowujemy bowiem znaczącego trendu do presji na wzrost płac - twierdzi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmy rekrutacyjnej Hays Poland.

Poszukiwani specjaliści

Według niego, w całej gospodarce wzrost płac wyniesie ok. 3 proc. Szef Hays Poland mówi o równowadze oczekiwań kandydatów z możliwościami pracodawców, którzy większym wzrostem płac są gotowi walczyć tylko o wybranych fachowców i specjalistów. Zamiast konkurować płacami, pracodawcy wolą często z pomocą agencji poszukać tańszych pracowników z odległych miejscowości, gdzie bezrobocie jest wyższe, a apetyty placowe niższe. Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty banku Credit Agricole, pracodawcy zaczną odczuwać silniejszą presję płacową dopiero w 2016 r. i to przy założeniu rozwoju gospodarki o 3 proc. PKB i utrzymania wzrostu inwestycji.

Prezydent: mocna gospodarka fundamentem do zwiększenia bezpieczeństwa kraju
Prezydent: mocna gospodarka fundamentem do zwiększenia bezpieczeństwa krajuTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank

Pozostałe wiadomości