Pracodawcy boją się dojrzałych

Z kraju

geograph.org.uk Na polskim rynku pracy wyraźnie widać, że oprócz ludzi młodych rozpoczynających życie zawodowe, grupą wiekową mającą największe trudności ze znalezieniem pracy są osoby w wieku 55+

Polska należy do krajów Unii Europejskiej, w których odsetek zatrudnionych w grupie wiekowej 55+ jest najniższy – informuje środowy "Puls Biznesu".

Na polskim rynku pracy wyraźnie widać, że oprócz ludzi młodych rozpoczynających życie zawodowe, grupą wiekową mającą największe trudności ze znalezieniem pracy są osoby w wieku 55+.

Nie tak chętnie

Z przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad badania rynku pracy wynika, że zdecydowana większość firm nie prowadzi aktywnych działań sprzyjających zatrudnieniu i zatrzymaniu pracowników w wieku 55+. Tylko co trzeci respondent przyznał, że firma, w której pracuje, aktywizuje do pracy takie osoby. Aż 42 proc. uważa, że są to osoby mniej produktywne, przy czym 2/3 badanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby 55+ częściej chodzą na zwolnienia lekarskie. - Pracodawcy często obawiają się współpracy z osobami dojrzałymi, przeraża ich między innymi istnienie 4-letniej ochrony przedemerytalnej - mówi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i spraw publicznych firmy Randstad.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: geograph.org.uk