Minister zapowiada zmiany w prawie pracy. Chodzi o kwarantannę

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski: chcemy wprowadzić możliwość pracy zdalnej na kwarantannie
wideo 2/7
Niedzielski: chcemy wprowadzić możliwość pracy zdalnej na kwarantannie

Chcemy wprowadzić możliwość tak zwanej telepracy czy pracy zdalnej na kwarantannie, oczywiście za zgodą pracownika i pracodawcy - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Wielu z nas jest na kwarantannie nie tylko z tytułu potencjalnych objawów, które mogą się pojawić. Większość osób przechodzi kwarantannę bezobjawowo, jeżeli chorują, to są kierowani na izolację, bądź do leczenia szpitalnego - mówił minister.

Niedzielski zaznaczył, że po minionym weekendzie blisko 300 tys. osób przebywa na kwarantannie.

- Chcielibyśmy, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo na razie takiej możliwości nasze ustawodawstwo i przepisy nie przewidywały - dodał.

Kwarantanna a chorobowe

Jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby w takiej sytuacji uzyskać świadczenie z tytułu choroby, należy przekazać decyzję inspektora sanitarnego do wypłacającego świadczenie (np. do pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS). 

Pracownik lub zleceniobiorca przekazuje decyzję inspektora do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. 

Najnowsze dane o zakażeniach

W poniedziałek potwierdzono 7482 nowe przypadki koronawirusa .Zmarło kolejnych 41 osób chorych na COVID-19. Nadal rośnie liczba aktywnych zachorowań (aktualnie ponad 85 tysięcy osób jest zakażonych), zajętych łóżek i respiratorów (dziś jest ich odpowiednio o 299 oraz 23 więcej niż poprzedniej doby).

Według najnowszych danych na kwarantannie przebywa obecnie 304 567 osób.

Kwarantanna jest nakładana na osoby które miały styczność ze źródłem zakażenia koronawirusem, na przykład kontakt z osobą zakażoną. Kwarantannie podlegają również osoby, które wróciły z zagranicy, przekraczając granicę zewnętrzną UE.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock