TVN24 Biznes | Z kraju

Praca tylko do 44. roku życia i koniec. Polacy z najgorszym wynikiem ze wszystkich państw

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Noga: mamy teraz rynek pracodawcy
Noga: mamy teraz rynek pracodawcytvn24
wideo 2/4
tvn24Noga: mamy teraz rynek pracodawcy

Polacy są przekonani, że ich stan psychiczny i fizyczny pozwoli na pracę jedynie do 44. roku życia - wynika z międzynarodowego badania agencji Ipsos. To najgorszy wynik ze wszystkich przebadanych państw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Badanie przeprowadzono wśród obywateli 28 państw między 20 lutego a 3 marca tego roku, gdy pandemia COVID-19 zaczęła szerzyć się poza Chinami. Francuska agencja badawcza Ipsos zapytała ponad 20 tysięcy osób o to, jak oceniają swoje możliwości na rynku pracy. W ramach badania w Polsce ankietowano ponad 500 osób.

Pracownicy wszystkich przebadanych państw uważają, że będą zdolni do wykonywania pracy średnio do 60. roku życia. Najgorzej swój stan psychiczny i fizyczny, mający pozwolić na pracę, oceniają Polacy. Nasi rodacy uważają, że wyczerpie się on już do 44. roku życia. Oprócz Polaków tylko Malezyjczycy twierdzą, że nie będą zdolni do pracy przed 50. rokiem życia.

Deklarowana zdolność do pracyTVN24/Ipsos

Na drugim biegunie znajdują się ankietowani ze Szwecji, Chile, USA i Kanady. Pracownicy tych państw twierdzą, że wystarczy im sił na pracę aż do 66. roku życia.

Atrakcyjność na rynku pracy

Agencja Ipsos zapytała też, o maksymalny wiek do którego ankietowani będą atrakcyjni dla pracodawców.

Także w tym przypadku Polacy znaleźli się na końcu zestawienia. Ankietowani z naszego kraju uważają, że będą atrakcyjni na rynku pracy jedynie do 41. roku życia. Z takiego przekonania wychodzą także Włosi i Malezyjczycy.

Najbardziej pewni siebie są za to ankietowani ze Stanów Zjednoczonych i Holandii. Obywatele tych państw twierdzą, że powodzenie na rynku pracy nie opuści ich aż do 58. roku życia.

Średnia dla wszystkich państw to 49. lat.

Kiedy na emeryturę?

Ipsos zadał też pytanie o oczekiwany wiek, do którego ankietowani będą musieli pracować, żeby przejść na emeryturę. Średnio pracownicy z 28 państw odpowiedzieli, że do 59. roku życia.

Holendrzy twierdzą, że będą pracować najdłużej - do 67. roku życia. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Australii - w ich przypadku oczekiwany wiek przejścia na emeryturę to 65 lat.

W tym przypadku Polska znalazła się na trzecim miejscu od końca. Obywatele naszego kraju twierdzą, że będą pracować do 52. roku życia. Oznacza to, że Polacy uważają, że będą musieli pracować o osiem lat dłużej niż pozwala im na to stan psychiczny i fizyczny. To największa różnica wśród przebadanych państw.

Oczekiwany wiek przejść na emeryturę a zdolność do pracyTVN24/Ipsos

Przypomnijmy, że wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Szybszego przejścia na emeryturę oczekują jedynie mieszkańcy Arabii Saudyjskiej (51 lat) i Malezji (48 lat).

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości