Bezrobocie najniższe od blisko 29 lat

[object Object]
Eksperci o godzinowych kosztach pracy w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/5

5,2 procent - tyle wyniosła stopa bezrobocia w lipcu 2019 roku. To najlepszy wynik od blisko 29 lat - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Dane GUS-u są zgodne z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprezentowano na początku sierpnia. Analitycy prognozowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,3 procent.

Jak wynika z danych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, ostatni raz tak niski poziom bezrobocia był we wrześniu 1990 roku. Wskaźnik wynosił wówczas 5,0 procent.

GUS poinformował, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 868,4 tysiąca wobec 877,1 tysiąca osób w czerwcu 2019 roku. Dla porównania, w czerwcu tego roku stopa bezrobocia wynosiła 5,3 procent.

Bezrobocie w Polsce

Szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa na początku sierpnia wyraziła nadzieję, że dobra tendencja na rynku pracy utrzyma się również w sierpniu. "Chciałam zwrócić uwagę, że bezrobocie jest naprawdę bardzo niskie. Sierpień to miesiąc, w którym w dalszym ciągu trwają prace sezonowe, dlatego mam nadzieję, że skończy się on również takim pozytywnym wynikiem" - podkreśliła minister rodziny.

Zdaniem głównego ekonomisty banku Pekao Marcina Mrowca, "trwale weszliśmy w czas niskich poziomów bezrobocia, a wynika to w znacznej mierze z demografii". - Liczniejsze roczniki powojennych wyżów demograficznych odchodzą z rynku pracy, na emeryturę, a na rynek pracy wchodzą późniejsze, znacznie mniej liczne roczniki. W związku z tym mamy odpływ ludzi z rynku pracy, a równocześnie jest popyt na pracownika i to powoduje, że ta stopa bezrobocia jest niska i ona będzie pozostawała niska w kolejnych kwartałach i w kolejnych latach - wyjaśnił Mrowiec.

Z szacunków dr. Marcina Czaplickiego z zespołu analiz makroekonomicznych banku PKO BP wynika, że stopa bezrobocia pod koniec lata może jeszcze nieznacznie spaść do 5,1 procent.

Czaplicki dodał, że lipcowy spadek stopy bezrobocia w stosunku do czerwca, może wynikać z "zaburzeń kalendarzowych". - W czerwcu liczba dni roboczych była dużo niższa niż zazwyczaj, podczas gdy w lipcu była ona wyższa. Przełożyło się to na aktywność gospodarczą – w czerwcu była ona dość słaba, podczas gdy w lipcu, według naszych oczekiwań, najpewniej wyraźnie odbiła - dodał.

- Wstępne dane o stopie bezrobocia pokazują pozytywny dla pracownika obraz polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia znajduje się na najniższym poziomie od września 1990 roku - zaznaczył Czaplicki.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości