Praca w majówkę. Czy należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24 BiSPraca w majówkę. Czy należy się dodatkowe wynagrodzenie?

W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" wyjaśniliśmy, czy za przyjście do pracy w dzień wolny pracodawca musi zapłacić zatrudnionemu dodatkowe wynagrodzenie oraz kto może pracować w taki dzień.

W najbliższy świąteczny weekend - 1 i 3 maja większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte mogą być tylko te, w których pracował będzie wyłącznie właściciel lub osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Czynne mogą być również placówki, których praca jest niezbędna ze względu na użyteczność publiczną.

Wyjątki

- Jest pewna grupa pracowników, którzy w takim okresie nie mogą pracować. Są to pracownicy zatrudnieni w handlu, aczkolwiek tutaj również są wyjątki - powiedziała Agnieszka Fedor z kancelarii WKB.

Jak dodała adwokat, "są to osoby pracujące w jednostkach, które są konieczne ze względu na zaspokajanie szczególnych potrzeb publicznych albo ze względu na kwestie społeczne".

Mogą być to pracownicy np. stacji benzynowych oraz lokali gastronomicznych.

- Można wówczas ustalać pracownikowi grafik w ramach, którego będzie mógł pracować w tym czasie - stwierdziła Fedor.

Grafik

Należy jednak pamiętać, że harmonogramy pracy powinny być sporządzane po pierwsze na piśmie, po drugie ze stosownym - co najmniej miesięcznym - wyprzedzeniem.

Jak tłumaczyła Agnieszka Fedor, "tak, by pracownik mógł wcześniej ustalić, kiedy będzie świadczył pracę".

Wiemy jednak, że zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, kiedy harmonogram pracy musi ulec zmianie. Wówczas, pracownik ma obowiązek podporządkować się poleceniom pracodawcy, jeżeli nie jest zakazane, by wykonywał w tym czasie pracę.

Jak stwierdziła adwokat z kancelarii WKB, "jeżeli jest taka potrzeba, pracodawca może zobowiązać pracownika do przyjścia do pracy".

Szczególne wynagrodzenie?

Za dzień pracy w święto albo w niedzielę pracownikowi należy się dzień wolny od pracy. W każdym przypadku nie może być on przyznany później niż do końca obecnego okresu rozliczeniowego.

- Taki dzień wolny powinien przysługiwać pracownikowi w ciągu sześciu dni wcześniej albo później (od dnia świadczenia pracy - red.) - powiedziała adwokat.

Jak dodała Fedor, "jeżeli nie ma możliwości, by pracownikowi udzielić dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego, należy mu się za to dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100 proc. stawki godzinowej".

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY 2.0) | otama