Słońce i wakacje pracy nie sprzyjają. Sprawdź, jak zmotywować pracowników

Z kraju

TVN24 BiS"Biznes dla Ludzi", cz.4

Wielu pracowników myśli teraz bardziej o wakacjach niż o tym, co dzieje się w firmie - mówił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Jakub Bączek, trener i coach. W tym czasie warto zadbać o motywację pracowników. W dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi" poruszyliśmy temat funkcjonowania firm w okresie urlopowym.

Należy pamiętać, że wakacje to dobry moment, aby sprawdzić pracowników dając im samodzielne, odpowiedzialne zadania, którymi wcześniej się nie zajmowali. Sprawi to, że będą mieli większy wkład w rozwój firmy, dzięki czemu poczują się docenieni i zmotywowani.

Motywacja odśrodkowa

Jak zauważa Bączek, "zarówno w wakacje jak i przez cały rok warto ludziom dawać wyzwania, które są na pograniczu istnienia strefy komfortu. Czyli takich, które będą delikatnie podnosiły adrenalinę, które podniosą bicie serca i będą sprawiały, że pracownik poczuje się zmartwiony tym, czy uda mu się to wykonać".

- W momencie kiedy oni, to wykonują, sami tworzą motywację odśrodkową, która jest najlepszą formą motywacji - tłumaczył.

Strategia

Jakub Bączek stwierdził również, że jest to dobry okres żeby, przygotować sobie konspekt pracy na przyszłość. Szczególnie, w przypadku, kiedy firma jest sprzedażowa i sezon dla niej zaczyna się dopiero od września, bądź października.

Wówczas, zdaniem eksperta, czasu wakacji nie należy uznawać za "okres zupełnie przejściowi i taki, w którym nie musimy robić nic". - Przygotujmy lepsze standardy, lepsze procedury, lepszą obsługę klienta - wyliczał.

To jest dobry okres żeby "strategicznie pomyśleć o przyszłości".

Inwestycja w pracownika

Menadżer może na próbę delegować część kompetencji na pracowników w okresie wakacji. Pozwoli to mu na skupienie się na planowaniu strategii firmy. Dzięki temu część procesów zostanie w firmie zautomatyzowana.

- To jest idealny moment żeby inwestować w ludzi. Wielu menadżerów uważa, że bez nich firma się nie odbędzie, a ja uważam, że wyższym stopniem wtajemniczenia w biznes jest to, kiedy menadżer może się z pewnych procesów odsuwać - stwierdził Bączek.

Jego zdaniem, po okresie dwóch miesięcy, pracownik będzie w stanie wykonywać obowiązki, które dotychczas były udziałem szefa.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com