Tym kusi pracowników. Dziesięć cech atrakcyjnej firmy

Z kraju

ShutterstockUczestnicy badania Randstad Award 2016 wskazali najważniejsze czynniki decydujące o atrakcyjności pracodawcy

Wynagrodzenie i świadczenia pracownicze, bezpieczeństwo zatrudnienia oraz przyjazna atmosfera pracy. To według uczestników badania Randstad Award 2016 najważniejsze czynniki decydujące o atrakcyjności pracodawcy.

Uczestnicy największego na świecie badania w obszarze wizerunku pracodawców - Randstad Award, wskazali aspekty zatrudnienia, którymi kierują się oceniając potencjalnych pracodawców. Tegoroczna, szósta edycja badania w Polsce pokazuje, jakie są obecne potrzeby i preferencje pracowników na krajowym rynku pracy.

Najważniejsze aspekty

Najważniejszym czynnikiem atrakcyjności miejsca pracy już trzeci rok pozostaje wynagrodzenie i świadczenia pracownicze oferowane w danej firmie. Blisko dwie trzecie badanych wskazało je pośród pięciu najistotniejszych dla nich czynników, a prawie co trzeci ankietowany również wtedy, gdy mógł wskazać tylko jedno decydujące kryterium.

Bezpieczeństwo zatrudnienia było drugim w kolejności najważniejszym aspektem zatrudnienia. 58 proc. badanych wymieniło je jako jeden z pięciu decydujących czynników, a 19 proc. wskazało je w przypadku wyboru tylko jednego atrybutu miejsca pracy.

W obu tych obszarach przoduje firma KGHM Polska Miedź, która dzięki głosom uczestników badania zdobyła nagrodę Randstad Award 2016.

Trójkę najważniejszych aspektów zatrudnienia zamyka przyjazna atmosfera pracy, wskazana przez 56 proc. respondentów. To czynnik, który w tym zestawie wiodących elementów zatrudnienia najbardziej zyskał na znaczeniu w porównaniu do ubiegłego roku - w 2016 roku wymieniło go o 3 proc. ankietowanych więcej, podczas gdy wiodące dwa pozostają na niemal niezmienionej pozycji. Wśród badanych najwyższe noty w tej kategorii zyskały Polskie Linie Lotnicze LOT, które zdobyły drugie miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych pracodawców.

W dziesiątce najważniejszych oczekiwań ze strony pracowników znalazły się także: interesująca treść pracy wskazana przez 46 proc. ankietowanych i wsparcie przez pracodawcę zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym (41 proc.). Niemal co trzeci badany doceniłby firmę znajdującą się w dogodnej lokalizacji. Jednej czwartej pracowników zależy na elastyczności w pracy. Co piąty badany za atrakcyjne uznaje przedsiębiorstwa oferujące wysokiej jakości szkolenia.

Uczestnicy badania Randstad Award, wskazali aspekty zatrudnienia, którymi kierują się oceniając potencjalnych pracodawcówRandstad

Oczekiwania kobiet

Wyniki badania pokazują też, że kobietom bardziej zależy na wynagrodzeniu i świadczeniach pracowniczych, bezpieczeństwie zatrudnienia i przyjaznej atmosferze pracy. Częściej niż mężczyźni oczekują również wspierania przez pracodawcę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i elastycznych warunków pracy.

Mężczyźni szukają raczej interesującej treści pracy i możliwości rozwoju kariery, a także dostępu do najnowszych technologii oraz produktów i usług wysokiej jakości.

Młodzi cenią silny wizerunek i wartości pracodawcy, są bardziej zorientowani na międzynarodową karierę, a także oczekują elastyczności w pracy. Dojrzali pracownicy są bardziej zainteresowani bezpieczeństwem zatrudnienia, stabilnością finansową, a także wysokim wynagrodzeniem i świadczeniami pracowniczymi.

Lepiej wykształceni są motywowani przez szansę rozwoju kariery i wysokiej jakości szkolenia. Osoby o niższym wykształceniu poszukują raczej firm o stabilnej kondycji finansowej i dobrej atmosferze pracy.

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Wynagrodzenia Polaków na tle EuropyTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock