Przegląd prasy. Pożegnanie z dymkiem. Najnowsze dane

Z kraju

ShutterstockW 2015 r. codziennie paliło 24 proc. Polaków - wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Szybko spada odsetek Polaków regularnie sięgających po papierosy - pisze "Rzeczpospolita".

W 2015 r. codziennie paliło 24 proc. Polaków - wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Ich wyniki znalazły się opracowanym przez rząd najnowszym sprawozdaniu z realizacji programu antynikotynowego.

Częściej po papierosy sięgają mężczyźni (31 proc.) niż kobiety (18 proc.). Większość osób codziennie palących mieszka na wsi lub w małym mieście. Najczęściej są to osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym. Pali aż 55 proc. bezrobotnych i 42 proc. osób źle oceniających swój status materialny.

Jednak najważniejszym wnioskiem z badań jest to, że regularnie spada liczba palaczy w Polsce. W 2011 r. do codziennego sięgania po papierosa przyznawało się jeszcze 31 proc. ankietowanych, a w 2013 roku - 27 proc.

"Zahamowanie w latach 90. wzrostu odsetka codziennych palaczy można uznać za zjawisko trwałe" - piszą autorzy raportu. Przypominają, że jeszcze w latach 1990-1994 codziennie paliło 51 proc. Polaków i 25 proc. Polek.

Zobacz. Francja walczy z papierosami. I pomaga finansowo w rzucaniu nałogu. 150 euro rocznie może dostać każdy Francuz, który postanowi rzucić palenie (wideo z 13.10.2016 r.)

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock