Polska odpowiedź na "wielką trójkę". Powstanie nowa agencja ratingowa

Z kraju

Morawiecki o wsparciu polskich firmtvn24
wideo 2/4

Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju, Biuro Informacji Kredytowej i Instytut Analiz i Ratingu podpisały umowę inwestycyjną w sprawie utworzenia wspólnej agencji ratingowej, której oferta ma być skierowana przede wszystkim do segmentu małych i średnich przedsiębiorstw - podało BIK w komunikacie prasowym.

"Podpisana przez GPW, PFR, BIK i IAiR umowa inwestycyjna jest następstwem zawartego 28 listopada 2017 r. porozumienia, które dotyczyło współpracy w zakresie rozwoju Instytutu Analiz i Ratingu, zajmującego się gromadzeniem i udostępnianiem informacji o ryzyku kredytowym podmiotów gospodarczych, przede wszystkim emitentów obligacji" - napisano w komunikacie.

Cele

"Misją agencji będzie wypełnienie istniejącej na rynku polskim luki w dostępie do krajowego ratingu, analiz i ocen ryzyka. Działanie agencji ratingowej ma również służyć zwiększeniu znaczenia rynku długu w finansowaniu gospodarki oraz poprawie jakości polskiego rynku kapitałowego poprzez ułatwienie wyceny ryzyka inwestorów giełdowych" - dodano. Agencja ma rozpocząć działalność operacyjną w drugiej połowie 2018 r., po rejestracji w Europejskim Nadzorze Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). "Podpisana umowa otwiera drogę do rozpoczęcia tego procesu" - podano w komunikacie BIK. Zamiarem GPW, PFR i BIK jest, aby struktura akcjonariatu Instytutu Analiz i Ratingu odzwierciedlała "równy udział kapitałowy wszystkich tych podmiotów". "Przewidziane zasilenie kapitałowe pozwoli na pełne rozwinięcie działalności do czasu osiągnięcia przychodów umożliwiających samodzielne finansowanie działalności" - napisano w komunikacie.

Wielka trójka

Agencje ratingowe powstają, by pomagać inwestorom w ocenie skali ryzyka ich działań inwestycyjnych. Z ich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i międzynarodowe korporacje, banki czy fundusze emerytalne i kapitałowe. Pod lupą agencji mogą znaleźć się instytucje finansowe, przedsiębiorstwa lub państwa. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą. W tej chwili ponad 90 proc. światowego rynku usług ratingowych kontrolują trzy agencje: Standard & Poor's, Fitch i Moody's. Każda z nich stosuje swój własny system ocen.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GPW