Powstaną trzy nowe wyspy. Nazwy wybrane zostaną w konkursie

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24
Powstaną trzy nowe wyspy. Nazwy wybiorą chętni
Powstaną trzy nowe wyspy. Nazwy wybiorą chętniZmieni się mapa Polski. Powstają trzy wyspy. Dwie w zachodniopomorskim, jedna na Zalewie Wiślanym. Będą bezludne, ale na pewno nie bez nazwy. Te zaproponują i wybiorą wszyscy chętni. Materiał magazynu "Polska i Świat".
wideo 2/6
Zmieni się mapa Polski. Powstają trzy wyspy. Dwie w zachodniopomorskim, jedna na Zalewie Wiślanym. Będą bezludne, ale na pewno nie bez nazwy. Te zaproponują i wybiorą wszyscy chętni. Materiał magazynu "Polska i Świat".Powstaną trzy nowe wyspy. Nazwy wybiorą chętni

Zmieni się mapa Polski. Powstają trzy wyspy. Dwie w zachodniopomorskim, jedna na Zalewie Wiślanym. Będą bezludne, ale na pewno nie bez nazwy. Te zaproponują i wybiorą wszyscy chętni. Materiał programu "Polska i Świat".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Za górami, za lasami, na środku zalewu powstaje wyspa - i to niejedna.

Wyspę mniejszą i większą usypują załogi, które pogłębiają tor wodny, dzięki temu na statki będzie można załadować więcej ton towaru.

Nowe wyspy

- Z całej tej inwestycji, jaką jest pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra powstanie 23 miliony metrów sześciennych urobku. Jest to ogromna ilość, wywiezienie tego na ląd zajęłoby zbyt duży obszar – mówił dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Wszystko spod wody trafi na budowę dwóch wysp. Nowy kawałek lądu powstaje na Zalewie Wiślanym.

Wyspa powstaje ponad dwa kilometry od lądu. Piach do budowy robotnicy przywożą z Przekopu Mierzei Wiślanej. Po zakończeniu kontrowersyjnej inwestycji statki bezpośrednio z Bałtyku dopłyną do Elbląga, a ptaki mają zamieszkać na nowej wyspie.

- Nie będzie można tam ani nic zbudować, ani postawić namiotu i przenocować – powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Do końca 2022 roku na mapie pojawią się zatem trzy nowe wyspy – bezludne, bez skarbu, ale i tak będą skarbem narodowym, dlatego trzeba je nazywać.

Resort czeka na propozycję

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czeka na propozycję. Rusza konkurs na nazwę dla trzech nowych lądów.

- Nie chcemy z urzędu (nazw-red.) takich wysp nadawać – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister czeka na maile. Propozycje można składać do końca sierpnia. Szef resortu liczy, że Polacy zasypią go pomysłami.

- Jedna będzie Wars, druga Sawa, żebyśmy mieli taki odpowiednik na wybrzeżu tutaj. Ale jeszcze brakuje nazwy dla trzeciej wyspy – mówił jeden z turystów.

- Żadnych nazw, żeby później wojny nie było – mówiła inna rozmówczyni TVN24.

- One nie mogą być obraźliwe, nie mogą być ironiczne. Chcielibyśmy zachować pewien element powagi – podkreślił minister.

Do wysp Wolin i Uznam dojdą kolejne. Pytanie tylko, jakie nazwy dla nich naród woli i uzna. 

Autor:Łukasz Wieczorek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Morski w Szczecinie

Pozostałe wiadomości