Z wakacji do pracy, czyli pourlopowa depresja. Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić

Z kraju

TVN24 BiS"Biznes dla Ludzi", cz.2

Pierwsze dni w pracy po urlopie mogą być trudne. Wiele osób po powrocie z długiego wypoczynku nie potrafi odnaleźć się w pracy nawet przez kilka dni. Mogą to być objawy pourlopowej depresji. Podpowiadamy, jak skutecznie z nią walczyć.

Jak mówi coach i psycholog biznesu Izabela Kielczyk, po powrocie z urlopu często nie chce nam się wracać do pracy, nawet jak ją lubimy.

- W pierwszych dniach po urlopie jesteśmy owładnięci myślami o zmianie pracy czy o złym szefie. Okazuje się, że po kilku dniach nam to mija. Jeżeli nie, to wówczas jest to dobry moment na zastanowienie się nad zmianą zajęcia - tłumaczy ekspert.

Pół godziny relaksu

Gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat zwraca uwagę, po powrocie z urlopu potrzebujemy długiego okres na przystosowanie się. - Niektórzy na wejście na wysokie obroty potrzebują nawet tygodnia - zaznacza Kielczyk. Jej zdaniem pourlopowa depresja może być również sygnałem, że za krótko odpoczywaliśmy lub spędziliśmy urlop nie tak, jak chcieliśmy.

- Ludzie myślą, że na pierwszym od wielu lat urlopie są w stanie naładować akumulatory. A to jest nierealne - podkreśla psycholog biznesu. Kielczyk radzi, aby zadbać o wypoczynek po pracy. - Wystarczy pół godziny dziennie jakiegoś relaksu albo ruchu. Zróbmy coś co sprawia nam przyjemność. Te pół godziny pomoże uspokoić psychikę i zregenerować organizm - zaznacza. Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol//mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock