Projekt ws. pomocy frankowiczom do poprawy. "To ratunek dla banków", nie kredytobiorców

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatSkowrońska o projekcie ustawy

Wszystkie kluby zapowiedziały chęć dalszych prac nad projektem autorstwa PO, który przewiduje przewalutowanie na złote kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych - w czwartek odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie. - W debacie wzięło udział siedem osób - informuje Łukasz Gonciarski, reporter TVN 24.

Posłanka PO Krystyna Skowrońska, która w imieniu posłów wnioskodawców prezentowała projekt poinformowała, że przewalutowanie następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Projekt zakłada, że wyliczać się będzie różnicę między wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w złotych polskich, a nie w walucie. Połowa tej różnicy byłaby umarzana.

Banki zapłacą 9 mld zł

Dodała, że przewalutowanie ma być możliwe do 2020 r., a program miałby objąć osoby posiadające mieszkania nie większe niż 75 m kw. i domy do 100 m kw. Zaznaczyła przy tym, że warunkiem jest, by mieszkanie było użytkowane na własne potrzeby. Te ograniczenia nie dotyczą osób z trójką i większą liczbą dzieci. Skowrońska wskazała, że według szacunków posłów PO proponowane rozwiązania miałyby kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie byłyby one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. Skowrońska apelowała jednocześnie do posłów opozycji, by nie krytykowali projektu, ale "rozmawiali z nami", m.in. jeśli chodzi o stawiane obostrzenia. - To poważny projekt i jeśli ktoś ma zastrzeżenia do niego, to pytam się, gdzie są inne projekty - mówiła posłanka PO zwracając się do posłów opozycji.

Paweł Szałamacha o projekcie POTVN24 Biznes i Świat

Wiele błędów

Paweł Szałamacha z PiS odnosząc się do tych słów przypomniał, że jego klub już 4 lata temu złożył w Sejmie projekt dotyczący pomocy frankowiczom - projekt z tzw. sztywnym wężem walutowym. Podkreślał też, że posłowie rządzącej koalicji uważali, iż problem frankowiczów sam się rozwiąże. Teraz natomiast przedstawili projekt, który co prawda rozpoznaje problem, jednak go nie rozwiązuje. Jak mówił Szałamacha, propozycja PO zmierza do tego, by banki mogły zrestrukturyzować najsłabsze kredyty walutowe w swoich portfelach. Dodał, że choć projekt jest obarczony wieloma błędami, to PiS opowiada się za skierowaniem go do dalszych prac w komisji finansów. Podkreślił przy tym, że posłowie jego klubu będą składali do dokumentu poprawki. Za dalszymi pracami nad projektem opowiada się też klub PSL - mówiła posłanka Ludowców Genowefa Tokarska wskazując, że jest to bardzo ważny i oczekiwany projekt. Podobną opinię wyraził Piotr Paweł Bauć z Ruchu Palikota.

"Mieliśmy lepszy projekt"

Z kolei Andrzej Romanek ze Zjednoczonej Prawicy wyraził nadzieję, że podczas prac w komisji sejmowej projekt PO będzie procedowany razem z projektem dotyczącym kredytów walutowych, jaki ZP złożyła w lutym br. Romanek podkreślał, że według opinii ekspertów projekt jego klubu jest znacznie lepszy niż ten złożony przez PO.

Wincenty Elsner z SLD również poinformował, że jego klub opowiada się za dalszymi pracami nad projektem posłów PO, mimo że w jego opinii "jest on ratunkiem dla banków" a nie kredytobiorców. Podkreślił też, że Sojusz będzie składał poprawki do dokumentu. - Być może cokolwiek da się poprawić w tym projekcie - mówił.

Elsner o projekcie POTVN24 Biznes i Świat
Co zakłada ustawa, która ma pomóc frankowiczom?TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Tagi:
Raporty: